
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6||HTTP||HTTPS||802.1x||Qos||FTP||SMTP||UPnP||SNMP||DNS||DDNS||NTP||RTSP||RTCP||RTP||TCP/IP||UDP||IGMP||ICMP||DHCP||PPPoE||Bonjour |
| Simultaneous Live View | 20 |
| API | ISAPI||Hikvision SDK||Hik-Connect||ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T)||ISUP |
| Smooth Streaming | yes |
| User/Host | 32 |
| Security | Authenticated username and password||MAC address binding||HTTPS encryption||802.1X authenticated access||IP address filter |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS)|| ANR||ANR |
| Client | iVMS-4200||Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 12+ |
| Power | 24 VAC, Hi-PoE |
| Dimension | Φ 220 mm × 353.4 mm (Φ 8.66" × 13.91") |
| Material | ADC 12, PC, PC+10%GF |
| Operating Condition | humidity lower than 90%RH ||temperature: -30℃ to 65℃ (-22°F to 149°F) |
| Demist | Demist by heating the glass |
| Power Consumption and Current | Max. 42 W, including max. 10 W for heater and max. 18 W for supplement light |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | 0 Lux with IR,color: 0.005Lux @ (F1.2,AGC ON) B/W: 0.001Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/1s-1/30000s |
| Day & Night | ICR |
| Zoom | 16x digital |
| Slow Shutter | yes |
| Optical Zoom | 32x |
| Focal Length | 4.8 mm to 153 mm, 32× Optical |
| FOV | Horizontal field of view: 58.4° to 2.14° (wide-tele), Vertical field of view: 33.8° to 1.2° (wide-tele), Diagonal field of view: 65.6° to 2.46° (wide-tele) |
| Focus | semi-auto||manual||auto |
| Aperture | F1.2 |
| Zoom Speed | approx.4.2s |
| Supplement Light Range | IR distance: 200 m |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288); 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288); 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | H.265||H.264||MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 kbps to 16384 kbps |
| H.264 Type | Baseline Profile||Main Profile||High Profile||baseline profile||main profile||high profile |
| H.265 Type | Main Profile||main profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Image Settings | saturation||brightness||contrast||sharpness |
| Day/Night Switch | day, night, auto, scheduled-switch |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | >52dB |
| Defog | yes |
| Image Stabilization | EIS |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | up to 24 masks||polygon region ||mosaic mask ||mask color configurable |
| Regional Focus | yes |
| Regional Exposure | yes |
| Ethernet Interface | RJ45, self-adaptive 10M/100M Ethernet port |
| On-board Storage | support microSD/microSDHC/microSDXC cards||up to 256 GB |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Alarm | 2 alarm inputs, 1 alarm output |
| SIFIRLA | yes |
| Basic Event | audio exception||motion detection||alarm input||alarm output||video tampering alarm||exception |
| Smart Event | intrusion detection||line crossing detection||region entrance detection||region exiting detection||unattended baggage detection||object removal detection |
| Linkage | preset||patrol scan||pattern scan||memory card video recording||alarm output||sending email||notify surveillance center|| upload to FTP||smart tracking |
| Smart Tracking | manual tracking||event tracking||auto-tracking |
| Protection | IP66 Standard, IK10 (excluding glass window) , 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Audio Compression | G.711alaw||G.711ulaw||G.722.1||G.726||MP2L2||PCM |
| Audio Bit Rate | MP2L2: 32 kbps, 40 kbps, 48 kbps, 56 kbps, 64 kbps, 80 kbps, 96 kbps, 112 kbps, 128 kbps, 144 kbps, 160 kbps||192kbps |
| Audio Sampling Rate | MP2L2: 16 kHz, 32 kHz, 48 kHz, PCM: 8 kHz, 16 kHz, 32 kHz, 48 kHz |
| Environment Noise Filtering | yes |
| Face Capture | yes |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -15° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | pan speed: configurable from 0.1° to 160°/s; preset speed: 240°/s |
| Tilt Speed | tilt speed: configurable from 0.1° to 120°/s, preset speed 200°/s |
| Proportional Pan | yes |
| Presets | 300 |
| Preset Freezing | yes |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans |
| Park Action | preset||pattern scan||patrol scan||auto scan||tilt scan||random scan||frame scan||panorama scan |
| 3D Positioning | yes |
| PTZ Status Display | yes |
| Scheduled Task | preset||pattern scan||patrol scan||auto scan||tilt scan||random scan||frame scan||panorama scan||dome reboot||dome adjust||aux output |
| Power-off Memory | yes |