
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1X, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE |
| API | Open-ended API, support ONVIF, PSIA, CGI and Genetec |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 Levels: Administrator, Operator and User |
| Security Measures | User authentication (ID and PW); Host authentication (MAC address); IP address filtering |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect *Wi-Fi connection with Hik-Connect directly is not possible. |
| Dimensions | Φ176.6(mm)×202.7(mm) |
| Power | 12VDC, PoE+, Max. 24W |
| Working Temperature | -10° C ~ 50° C (-14° F ~ 122° F) |
| Working Humidity | ≤ 90% |
| FOV | Horizontal field of view: 58.3° to 3.2° (Wide-Tele) |
| Zoom Speed | Approx.2.7s(Optical Wide-Tele) |
| Working Distance | 10-1500mm(Wide-Tele) |
| Aperture Range | F1.6~F3.5 |
| Focal Length | 4.7 mm to 94 mm, 20 × |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| BNC | 1.0V[p-p] / 75Ω, NTSC (or PAL) composite, BNC |
| Alarm Output | 1-ch alarm output |
| Alarm Input | 2-ch alarm input |
| Audio Input | 1 Mic in/Line in interface, line input: 2-2.4V[p-p]; output impedance: 1KΩ, ±10% |
| Audio Output | 1 Audio output interface, line level, impedance: 600Ω |
| RS-485 | HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Storage | Micro SD/SDHC/SDXC card local storage, Support up to 8 NAS storage; Edge recording(transmit the videos from SD card to the NAS after network resumed) |
| AGC | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/3”Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | F1.6, 1/1 sec, 50 IRE, AGC On: Color: 0.02 lux, B/W : 0.002 lux F1.6, 1/30 sec, 50 IRE, AGC On: Color:0.3 lux, B/W : 0.02 lux |
| Day & Night | IR cut filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 24 privacy masks programmable; optional multiple colors and mosaics |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | Digital WDR |
| BLC | Yes |
| HLC | Yes |
| Smart Tracking | Manual/ Panorama/ Intrusion trigger/ Line crossing trigger/ Region entrance trigger/ Region exiting trigger Smart tracking when patrol between multiple scenarios |
| ROI | Support 24 areas with adjustable levels |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 150°/s, Preset Speed: 270°/s |
| Movement Range (Tilt) | From -30° to 90° |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 120°/s, Preset Speed: 200°/s |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset / Patrol / Pattern / Auto scan / Tilt scan / Random scan / Frame scan / Panorama scan |