
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1X, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTP, TCP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open-ended API, support ONVIF, PSIA, CGI and Genetec, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| User/Host | Up to 32 users 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security | User Authentication (User ID and Password), Host Authentication (MAC Address), HTTPS Encryption, IEEE 802.1x Port-Based Network Access Control, IP Address Filtering |
| Network Storage | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| Client | iVMS-4200 |
| Web Browser | IE7+, Chrome18+, Firefox5.0+, Safari5.02+ |
| Power | 100 VAC to 240 VAC, Max. 60 W |
| Dimension | Φ 281 mm × 405 mm (11.06" × 15.94") |
| Material | Stainless Steel 316L |
| Operating Condition | Working Temperature: -40° C to 60° C (-40° F to 140° F) Working Humidity: ≤ 95% |
| Image Sensor | 1/1.9" progressive scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.5, AGC ON) B/W: 0.0002 Lux @ (F1.5, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 23 × optical, 16 × digital |
| Focal Length | 5.9 mm to 135.7 mm, 23 × optical zoom |
| FOV | 59.8° to 3.0° (Wide-Tele) |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Aperture | F1.5 to F3.4 |
| Zoom Speed | Approx. 4.8 s (Optical Lens, Wide-Tele) |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720), 50 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720), 60 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG Third Stream: H.265/H.264/MJPEG H.264 with Baseline/Main/High Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | Yes |
| Region of Interest (ROI) | Yes |
| Image Settings | AGC and white balance adjustable by client software or web browser |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | > 52 dB (AGC OFF) |
| Defog | Yes |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | 8 programmable privacy masks |
| Regional Focus | Yes |
| Regional Exposure | Yes |
| Ethernet Interface | 1 × RJ45 100 M self-adaptive Ethernet interface |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 128 GB |
| Audio | 1-ch audio input, 1-ch audio output |
| Alarm | 7-ch alarm inputs, 2-ch alarm outputs |
| Smart Event | Intrusion Detection/Line Crossing Detection/Audio Exception Detection/Face Detection/ Region Entrance Detection/Region Exiting Detection |
| Smart Tracking | Manual Tracking/Auto Tracking/Panorama Tracking/Event Tracking |
| Protection | IP68 |
| Explosion-Proof Protection | TÜV 16 ATEX 7950X: Ex db IIC T6 Gb/Ex tb IIIC T80°C Db IECEx TUR 16.0050X: II 2 G Ex db IIC T6 Gb/ II 2 D Ex tb IIIC T80°C Db For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85°C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80°C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Movement Range (Tilt) | 0° to 90° (Auto Flip) |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 300°/s Preset Speed: 540°/s |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 240°/s Preset Speed: 400°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Preset Freezing | Yes |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| PTZ Status Display | Yes |
| Scheduled Task | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Dome Reboot/Dome Adjust/Aux Output |
| Power-off Memory | Yes |