Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0+, Firefox 30.0+, Safari 11+ |
| Power | 24 V, 3.0 A, 50/60Hz, AC (Max. 60 W), Hi-PoE, 42.5 to 57 V, 1.41 A (Max. 50 W) Total max. 60 W, including max. 18 W for IR, max. 6 W for heater |
| Operating Conditions | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F),Humidity: ≤ 95% |
| Wiper | yes |
| Dimensions | Φ 245 mm × 373.94 mm (Φ 9.65" × 14.72") |
| Web Client Language | 32 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON) B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1 to 1/30,000 s |
| Focus | auto;semi-auto;manual |
| Day & Night | ICR |
| BLC | yes |
| WDR | 120 dB WDR |
| HLC | yes |
| 3D DNR | yes |
| EIS | yes |
| Regional Exposure | yes |
| Regional Focus | yes |
| White Balance | auto;ATW;sodium lamp;fluorescent lamp;indoor;outdoor |
| Digital Zoom | 16x |
| Privacy Mask | up to 24 masks;polygon region ;mosaic mask ;mask color configurable |
| Optical Defog | yes |
| Focal Length | 4.8 mm to 120 mm, 25× Optical |
| Zoom Speed | approx. 4.8 s |
| FOV | Horizontal field of view: 58.4° to 2.7° (wide-tele) Vertical field of view: 33.8° to 1.5° (wide-tele) Diagonal field of view: 65.6° to 3.1° (wide-tele) |
| Aperture | F1.2 to F2.8 |
| IR Distance | 300m |
| Smart IR | yes |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | H.265;H.264;MJPEG |
| H.264 Type | baseline profile;main profile;high profile |
| H.265 Type | main profile |
| H.264+ | yes |
| H.265+ | yes |
| SVC | yes |
| ROI | dynamic face tracking;dynamic license plate tracking;dynamic target tracking |
| Communication Interface | RJ45, self-adaptive 10M/100M Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/Micro SDHC/Micro SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Alarm Input | 7 alarm inputs |
| Alarm Output | 2 alarm output |
| Audio Input | 1 audio input, 2.0 to 2.4Vp-p, 1k Ohm±10% |
| Audio Output | 1 audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| Video Output | NTSC;PAL;1.0V[p-p]/75Ω |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Protection | IP66 |
| Audio Compression | G.711alaw;G.711ulaw;G.722.1;G.726;MP2L2;PCM |
| Face Capture | yes |
| Road Traffic | YES |
| Basic Event | audio exception;alarm input and output;motion detection |
| Smart Event | region entrance detection;line crossing detection;intrusion detection;region exiting detection;unattended baggage detection;object removal detection |
| Smart Tracking | manual tracking;auto-tracking;event tracking |
| Smart Record | ANR;Dual-VCA |
| Alarm Linkage | preset;patrol scan;pattern scan;memory card video recording; upload to FTP;sending email;notify surveillance center;NAS video recording |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -15° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 280°/s |
| Tilt Speed | tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 250°/s |
| Proportional Zoom | yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols |
| Pattern Scan | 4 pattern scans |
| Power-off Memory | yes |
| Park Action | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan |
| 3D Positioning | yes |
| PTZ Status Display | yes |
| Preset Freezing | yes |
| Scheduled Task | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan;dome reboot;dome adjust;aux output |