
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour |
| API | ISAPI;Hikvision SDK;ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T) |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Smooth Streaming | yes |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0+, Firefox 30.0+, Safari 11+ |
| Power | 24 VAC (Max. 60 W, including max. 18 W for IR and max. 6 W for heater), Hi-PoE (Max. 50 W, including max. 18 W for IR and max. 6 W for heater) |
| Operating Conditions | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F),Humidity: ≤ 95% |
| Dimensions | Φ 266.6 mm × 410 mm (Φ 10.50" × 16.14") |
| Web Client Language | 32 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| Image Sensor | 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON) B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/1s ~ 1/30,000s |
| Slow Shutter | yes |
| Focus | auto;semi-auto;manual |
| Day & Night | ICR |
| Day/Night Switch | day, night, auto, scheduled-switch |
| BLC | yes |
| WDR | 140 dB WDR |
| HLC | yes |
| 3D DNR | yes |
| EIS | Yes. Built-in gyroscope to improve EIS performance. |
| Regional Exposure | yes |
| Regional Focus | yes |
| White Balance | auto |
| Digital Zoom | 16x |
| Optical Zoom | 42x |
| Privacy Mask | up to 24 masks;polygon region ;mosaic mask ;mask color configurable |
| DORI | Detect(25px/m):2979.3m Observe(63px/m):1182.3m Recognize(125px/m):595.9m Identify(250px/m):297.9m |
| General Function | mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Optical Defog | yes |
| Focal Length | 6.0mm to 252mm,42× Optical |
| Zoom Speed | approx. 4.5 s |
| FOV | Horizontal field of view: 56.6° to 1.7° (wide-tele), Vertical field of view: 33.7° to 0.9° (wide-tele), Diagonal field of view: 63.4° to 1.9° (wide-tele) |
| Aperture | F1.2 |
| IR Distance | 500m |
| Smart IR | yes |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Main Stream | 50Hz:25fps(2560×1440,1920×1080,1280×960,1280×720); 50fps(2560×1440,1920×1080,1280×960,1280×720); 60Hz:30fps(2560×1440,1920×1080,1280×960,1280×720); 60fps(2560×1440,1920×1080,1280×960,1280×720); |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | H.265;H.264;MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps ~ 16384 Kbps |
| H.264 Type | baseline profile;main profile;high profile |
| H.265 Type | main profile |
| H.264+ | yes |
| H.265+ | yes |
| SVC | yes |
| ROI | dynamic face tracking;dynamic license plate tracking;fixed region |
| Communication Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet Interface; Hi-PoE |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/Micro SDHC/Micro SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Alarm Input | 7 alarm inputs |
| Alarm Output | 2 alarm outputs |
| Audio Input | 1 audio input, 2.0 to 2.4Vp-p, 1k Ohm±10% |
| Audio Output | 1 audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| Video Output | NTSC;PAL;1.0V[p-p]/75Ω;BNC connector |
| RS-485 | HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Protection | IP67 Standard;IK10;Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection,±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line,IEC61000-4-5 |
| Audio Compression | G.722.1;G.711alaw;G.711ulaw;MP2L2;G.726;PCM |
| Audio Bit rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 Kbps to 192 Kbps(MP2L2) |
| Face Capture | Support detecting up to 30 faces at the same time. Support detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and output the best face picture of the face. |
| Road Traffic | Support vehicle detection (license plate number,vehicle model, and vehicle color recognition) |
| Basic Event | alarm input and output;motion detection;video tampering alarm |
| Smart Event | Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Region Entrance Detection, Region Exiting Detection, Audio Exception Detection;object removal detection;unattended baggage detection;vandal-proof alarm |
| Smart Tracking | manual tracking;auto-tracking;event tracking |
| Smart Record | ANR;Dual-VCA |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Preset, Patrol Scan, Pattern Scan, Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -20° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 280°/s |
| Tilt Speed | tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 250°/s |
| Proportional Zoom | yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | yes |
| Park Action | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan |
| 3D Positioning | yes |
| PTZ Status Display | yes |
| Preset Freezing | yes |
| Scheduled Task | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan;dome reboot;dome adjust;aux output |