
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS) |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended API, ONVIF (Profile S, Profile G), ISAPI, Hikvision SDK, Third-party management platform, ISUP |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Smooth Streaming | yes |
| Security Measures | Authenticated username and password;MAC address binding;HTTPS encryption;802.1X authenticated access;IP address filter |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 10+, Chrome 57+, Firefox 52+, Safari 12+ |
| Power | 24 VAC (Max. 60 W, including max. 18 W for laser and max. 6 W for heater), Hi-PoE (Max. 50 W, including max. 18 W for laser and max. 6 W for heater) |
| Operating Conditions | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F),Humidity: ≤ 95% |
| Dimensions | Φ 267 mm × 405 mm (Φ 10.51" × 15.94") |
| Web Client Language | 32 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| Image Sensor | 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | color: 0.005Lux @ (F1.2,AGC ON);0 Lux with IR;B/W: 0.0005Lux @ (F1.2,AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | yes |
| Focus | manual;auto;semi-auto |
| Day & Night | ICR |
| Day/Night Switch | day, night, auto, scheduled-switch |
| BLC | yes |
| WDR | 120 dB WDR |
| HLC | yes |
| 3D DNR | yes |
| EIS | Yes. Built-in gyroscope to improve EIS performance. |
| Regional Exposure | yes |
| Regional Focus | yes |
| White Balance | auto;ATW;sodium lamp;fluorescent lamp;indoor;outdoor;MWB |
| Digital Zoom | 16x |
| Optical Zoom | 42x |
| Privacy Mask | polygon region ;mosaic mask ;up to 24 masks;mask color configurable |
| DORI | Detect(25px/m):4800m Observe(63px/m):1904.8m Recognize(125px/m):960m Identify(250px/m):480m |
| SNR | ≥55dB |
| General Function | mirror;password protection;watermark;IP address filter |
| Optical Defog | yes |
| Focal Length | 6 mm to 252 mm, 42 × Optical |
| Zoom Speed | approx. 4.9 s |
| FOV | Horizontal field of view: 56.6° to 1.7° (wide-tele), Vertical field of view: 33.7° to 0.9° (wide-tele), Diagonal field of view: 63.4° to 1.9° (wide-tele) |
| Aperture | F1.2 |
| IR Distance | 500 m |
| Smart IR | yes |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60 Hz: 30 fps (3840 × 2160, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960 , 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | MJPEG;H.264;H.265 |
| Video Bit Rate | 32 kbps to 16384 kbps |
| H.264 Type | baseline profile;main profile;high profile |
| H.265 Type | main profile |
| H.264+ | yes |
| H.265+ | yes |
| SVC | yes |
| ROI | dynamic face tracking;fixed region;dynamic license plate tracking |
| Communication Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet Interface; Hi-PoE |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/Micro SDHC/Micro SDXC, up to 256 GB; NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Alarm Input | 7 alarm inputs |
| Alarm Output | 2 alarm outputs |
| Audio Input | 1 audio input, 2.0 to 2.4Vp-p, 1k Ohm±10% |
| Audio Output | 1 audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| Video Output | 1.0V[p-p]/75Ω;PAL;NTSC;BNC connector |
| RS-485 | HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Protection | Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection,±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line,IEC61000-4-5;IP67;IK10 |
| Audio Compression | G.711alaw;G.711ulaw;G.722.1;G.726;MP2L2;PCM |
| Audio Bit rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 Kbps to 192 Kbps(MP2L2) |
| Face Capture | Support detecting up to 30 faces at the same time. Support detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and output the best face picture of the face. |
| Road Traffic | Support vehicle detection (license plate number,vehicle model, and vehicle color recognition) |
| Basic Event | motion detection;video tampering alarm;alarm input;alarm output |
| Smart Event | unattended baggage detection;object removal detection;vandal-proof alarm;Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Region Entrance Detection, Region Exiting Detection, Audio Exception Detection |
| Smart Tracking | manual tracking;panorama tracking;event tracking |
| Smart Record | ANR;Dual-VCA |
| Alarm Linkage | preset;patrol scan;pattern scan;memory card video recording;alarm output;sending email;notify surveillance center; upload to FTP;NAS video recording |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -20° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 280°/s |
| Tilt Speed | tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 250°/s |
| Proportional Zoom | yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | yes |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| 3D Positioning | yes |
| PTZ Status Display | yes |
| Preset Freezing | yes |
| Scheduled Task | preset;pattern scan;patrol scan;tilt scan;auto scan;random scan;frame scan;panorama scan;dome reboot;dome adjust;aux output |