
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Network Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (up to 128 GB) local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Power | DC 12V, 330mA, Max. 5W, terminal block PoE (802.3af, class 3), 0.1A |
| Material | 316L and anti-corrosion coating |
| Dimension | Φ 113 × 77.3 mm (4.45″ × 3.04″) |
| Package Dimension | 257 × 167 ×145 mm (10.12″ × 6.57″ × 5.71″) |
| Startup and Operating Conditions | -30°C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity less than 95% (non-condensing) |
| General Function | Mirror, anti-flicker, heartbeat, watermark, password protection, privacy mask |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | 0.01 Lux @(F1.2,AGC ON) ,0 Lux with IR on,0.028 Lux @(F2.0,AGC ON), 0 Lux with IR on |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s, support slow shutter |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Tilt: 0° to 75°; Pan: -30° to 30°; Rotate: 0° to 360° |
| Focal Length & FOV | 2.8mm, horizontal field of view: 100°, vertical field of view: 53° 4mm, horizontal field of view: 91°, vertical field of view:49° 6mm horizontal field of view: 60°, vertical field of view: 32.5° |
| Lens Mount | M12 |
| Supplement Light Range | 10 m |
| Main Stream | 2.8 mm lens camera: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) 4 mm and 6mm lens camera: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) |
| Sub-Stream | 2.8 mm lens camera: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) 4 mm and 6 mm lens camera: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| Third Stream | 2.8 mm lens camera: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 ×240) 4 mm and 6 mm lens camera: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 ×240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/Main Profile/High profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Region of Interest (ROI) | Support 4 fixed region for each stream, and dynamic tracking |
| Target Cropping | Yes |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, etc., adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | BLC/ 3D DNR/Defog |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Alarm | 1 alarm input, 1 alarm output |
| Basic Event | Motion detection, tampering alarm, exception (HDD full, HDD error, network disconnected, IP address conflicted, illegal login) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection Face detection, scene change detection, defocus detection |
| EMC | FCC: FCC-SDoC(ANSI C63.4,FCC Part15 sub B) CE: CE-EMC(EN 50130-4:2011+A1:2014,EN 55032:2015,EN 61000-3-2:2014,EN 61000-3-3:2013) RCM: AS/NZS 60950.1:2003 + Am1, Am2 and Am3,AS/NZS CISPR 32:2015 IC: IC-VoC(ICES-003 Issue 7:2020) KC: KN 301489-1,KN 301489-17,RRA NOTICE 2017-14(2017.12.05),RRA NOTICE 2017-19(2017.12.28) |
| Safety | UL: UL 60950-1:2014,CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07:2014 CB: IEC 60950-1 |
| Environment | CE: CE-RoHS(RoHS Directive 2011/65/EU+2015/863) |
| Protection | IP67 |
| Anti-Corrosion Protection | WF2, NEMA-4X C5-M: 720H neutral salt spray, 480H water condensation; Exterior environments: industrial areas with high humidity and aggressive atmosphere and coastal areas with high salinity; Interior environments: buildings or areas with almost permanent condensation and with high pollution. |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps(G.711)/16 Kbps(G.722.1)/16 Kbps(G.726)/32-128 Kbps(MP2L2) |