
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Защита | IP68 (IEC 60529-2013) (within 50 m underwater) |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 3840 × 2160 |
| Мин. освещённость | Color: 0.001 Lux @ (F1.4, AGC ON), B/W: 0 Lux with Light |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| DORI | Wide: D: 89.2 m, O: 35.4 m, R: 17.8 m, I: 8.9 m Tele: D: 220.0 m, O: 87.3 m, R: 44.0 m, I: 22.0 m |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection,object removal detection,scene change detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Питание | 36 VDC ± 20%, 0.5 A, max. 18 W, two-core terminal block PoE: IEEE 802.3at, Class 4 |
| Материал | 316L and anti-corrosion coating |
| Размеры | 210.6 mm × 208 mm × 224 mm (8.29" × 8.19" × 8.82") |
| Размеры упаковки | 700 mm × 530 mm × 365 mm (27.6" × 20.9" × 14.4") |
| Вес с упаковкой | Approx. 16.935 kg (37.335 lb.) |
| Условия запуска и эксплуатации | -10 °C to 60 °C (14 °F to 140 °F). Humidity 100% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Anti-banding, heartbeat, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Длина кабеля | 50 m (164.04 ft.) (included) |
| Тип дополнительного освещения | Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | Turbidity (NTU) : 0 to 5, up to 1 m, Turbidity (NTU) : 5 to 15, up to 0.5 m, Turbidity (NTU) : >15, up to 0.2 m |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, white balance, AGC, adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Defog |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| ОСШ | ≥ 50 dB |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 128 GB, *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Тип объектива | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 12 mm |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 100.7° to 40.2°, vertical FOV 52.8° to 22.6°, diagonal FOV 121.5° to 46.1° |
| Диафрагма | F1.4 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface, ISAPI, SDK, ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),CVR,NVR,Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 20 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264 /H.265+/H.264+, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.265 and H.264 encoding |
| Область интереса (ROI) | 5 fixed regions for main stream and sub-stream |
| Кадрирование цели | Да |