
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC: 47 CFR Part 15, Subpart B CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EEN 61000-3-3:2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014 RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015 IC: ICES-003: Issue 7 KC: KN 32: 2015, KN 35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 62368-1 CB: IEC 62368-1:2014+A11 CE-LVD: EN 62368-1:2014/A11:2017 BIS: IS 13252(Part 1):2010/ IEC 60950-1 : 2005 LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU WEEE: 2012/19/EU Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013 IK10: IEC 62262: 2002 (without -R) |
| Антикоррозионная защита | NEMA 4X: NEMA 250-2018 |
| Тип аудио | Mono sound |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC/MP3 |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/16 to 64 Kbps (AAC-LC)/8 to 320 Kbps (MP3) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHZ/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 3840 × 2160 |
| Мин. освещённость | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | IR cut filter Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| DORI | Wide: 2.8 to 12 mm: D: 87 m, O: 34.5 m, R: 17.4 m, I: 8.7 m 8 to 32 mm: D: 200 m, O: 79.4 m, R: 40m, I: 20 m Tele: 2.8 to 12 mm: D: 216 m, O: 85.7 m, R: 43.2 m, I: 21.6 m 8 to 32 mm: D: 580 m, O: 230 m, R: 116 m, I: 58 m |
| Обнаружение дорожного движения и транспортных средств | Blocklist and allowlist: up to 10,000 records Captures vehicle that has no license plate Support license plate recognition of motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, etc. (City Street mode is recommended.) |
| Метаданные | Metadata of road traffic is supported. |
| Базовое событие | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, abnormal reboot, HDD full, HDD error), video quality diagnosis, vibration detection |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)) Scene change detection, audio exception detection, defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture, audible warning |
| Питание | 12 VDC ± 20%, 1.8 A, max. 22 W, three-core terminal block PoE: 802.3at, Type 2, Class 4, 42.5 V to 57 V), 0.5 A to 0. 4 A, max. 22 W |
| Материал | 316L and anti-corrosion coating |
| Размеры | With -R: 240.9 mm × 145 mm × 166.6 mm (9.5" × 5.7" × 6.6")Without -R: 224 mm × 145 mm × 143.5 mm (8.8" × 5.7" × 5.6") |
| Размеры упаковки | 477 mm × 235 mm × 302 mm (18.7" × 9.3" × 11.9") |
| Вес с упаковкой | With -R: approx. 5690 g (12.5 lb.) Without -R: approx.4700 g (10.4 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Anti-banding, 5 streams, heartbeat, mirror, privacy mask, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Нагреватель | Да |
| Стеклоочиститель | -R: Yes |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | 2.8 to 12 mm: 60 m 8 to 32 mm: 100 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger, Video Trigger |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Улучшение изображения | BLC, HLC, Defog, 3D DNR |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Стабилизация изображения | EIS |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Аудио | 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium; 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 24 VDC, 1 A or max. 110 VAC, 500 mA) |
| RS-485 | Without -R: 1 RS-485 (half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) -R: does not support |
| Кнопка сброса | Да |
| Wiegand | /P: 1 Wiegand (CardID 26bit, SHA-1 26bit, Hik 34bit, NEWG 72bit) |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 100.8° to 40.2°, vertical FOV 53.3° to 22.5°, diagnol FOV 122.3° to 46.2° 8 to 32 mm, horizonral FOV 40.7° to 14.6°, vertical FOV 22.3° to 8.3°, diagnol FOV 47.4° to 16.7° |
| Фокус | Auto, semi-auto, manual |
| Диафрагма | 2.8 to 12 mm: F1.38 to F2.5 8 to 32 mm: F1.7 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, SRTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE10, IE11 Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari12+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280× 720) 60 Hz: 30 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280× 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Пятый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream/Fourth stream/Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR/VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.265 and H.264 encoding |
| Область интереса (ROI) | 5 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |