
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, UKCA: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU |
| Защита | IK10: IEC 62262:2002,IP68: IEC 60529-2013 |
| Антикоррозионная защита | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC/MP3 |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 160 Kbps (MP2L2)/16 to 64 Kbps (AAC-LC)/8 to 160 Kbps (MP3) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2688 × 1520 |
| Мин. освещённость | Color: 0.002 Lux @ (F1.4, AGC ON),B/W: 0.001 Lux @ (F1.4, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| Регулировка угла | Pan: 0° to 355°,tilt: 0° to 75°,rotate: 0° to 355° |
| DORI | Wide: D: 60 m, O: 23.8 m, R: 12 m, I: 6 m Tele: D: 149.0 m, O: 59.1 m, R: 29.8 m, I: 14.9 m |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,alarm input and output,exception |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)), unattended baggage detection,object removal detection, scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,audible warning |
| Питание | 12 VDC ± 10%, 1 A, max. 10 W, 24 VAC ± 10%, 0.7 A, max. 10 W, PoE: IEEE 802.3af, Class 3 |
| Материал | 316L and anti-corrosion coating |
| Размеры | Ø166.7 mm × 133.2 mm (Ø6.6" × 5.2") |
| Размеры упаковки | 245 mm × 215 mm × 230 mm (9.6" × 8.5" × 9.1") |
| Вес с упаковкой | Approx. 4944 g (10.9 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 32 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| Общие функции | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,password protection,one-key reset |
| Нагреватель | Да |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 50 m |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger,Video Trigger |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Defog |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Видеовыход | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Аудио | 1 input (line in), 1 output (line out) |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 24 VDC, 1 A/110 VAC, 500 mA) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 114.6° to 41.8°, vertical FOV 59.3° to 23.6°, diagonal FOV 141.3° to 48.1° |
| Диафрагма | Max. F1.3 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, SRTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 12+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 704 × 576) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 704 × 480) |
| Третий поток | Independent with Main Stream and Sub Stream, up to: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 640 × 480, 704 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 640 × 480, 704 × 480) |
| Сжатие видео | H.264/H.265/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 5 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |