
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC: 47 CFR Part 15, Subpart B CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019, EN 50130-4: 2011+A1: 2014 RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015 IC: ICES-003: Issue 7 |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014+A11 BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP68: IEC 60529-2013, IK08: IEC 62262:2002 |
| Взрывозащита | ATEX: II 2 G D Ex db IIC T6 Gb /Ex tb IIIC T80°C Db IP68 IECEx: Ex db IIC T6 Gb /Ex tb IIIC T80°C Db IP68 For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85°C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80°C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |
| Датчик изображения | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 1920 × 1080 |
| Мин. освещённость | Color: 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0.005 Lux @ (F1.2, AGC ON),0 Lux with IR |
| Выдержка | 1/3 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| Регулировка угла | Pan: -45° to 45°,tilt: -30° to 30° |
| Базовое событие | Motion detection,exception |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Связь | Upload to FTP/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,trigger capture |
| Питание | 24 VDC, 0.3 A, max. 7.5 W, Ø5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection, PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 7.5 W |
| Материал | Aluminum alloy |
| Размеры | 173.5 mm × 137.8 mm × 137.8 mm (6.8" × 5.4" × 5.4") |
| Размеры упаковки | 313 mm × 213 mm × 208 mm (12.3" × 8.4" × 8.2") |
| Вес с упаковкой | Approx. 2.84 kg (6.3 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,anti-banding |
| Длина кабеля | 1.3 m (4.27 ft.) |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 30 m |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Умная подсветка | Да |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC |
| Маска конфиденциальности | 4 programmable polygon privacy masks |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB, *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Тип объектива | Fixed focal lens, 4 and 6 mm optional |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 4 mm, horizontal FOV 87.6°, vertical FOV 44.4°, diagonal FOV 104.9° 6 mm, horizontal FOV 53.9°, vertical FOV 28.8°, diagonal FOV 62.8° |
| Крепление объектива | M12 |
| Диафрагма | F1.6 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ARP |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface,ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, security audit log, TLS 1.2, host authentication (MAC address) |
| Сетевое хранилище | Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 1 fixed region for main stream |