
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC: FCC-SDoC (ANSI C63.4, FCC Part15 sub B) CE: CE-EMC (EN 50130-4: 2011+A1: 2014, EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3:2013) IC: IC-VoC (ICES-003 Issue 7: 2020) KC: KN 301489-1, KN 301489-17, RRA NOTICE 2017-14 (2017.12.05), RRA NOTICE 2017-19 (2017.12.28) |
| Безопасность | CB (IEC 60950-1) CE: CE-LVD (EN 60950-1: 2006+A11: 2009+A1: 2010+A12: 2011+A2: 2013) |
| Защита | IK08 (IEC 62262:2002), IP68 (IEC 60529-2013) |
| Взрывозащита | ATEX: II 2G Ex db IIC T6 Gb/ II 2D Ex tb IIIC T80°C Db IP68 IECEx: Ex db IIC T6 Gb /Ex tb IIIC T80°C Db IP68 For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85°C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80°C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |
| Антикоррозионная защита | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Тип аудио | Mono sound |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC/MP3 |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 1920 × 1080 |
| Мин. освещённость | Color: 0.018 lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.006 lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| DORI | 4 mm: D: 55.2 m, O: 21.9 m, R: 11 m, I: 5.5 m 6 mm: D: 88.3 m, O: 35 m, R: 17.7 m, I: 8.8 m 8 mm: D: 110.3 m, O: 43.8 m, R: 22.1 m, I: 11 m 12 mm: D: 171 m, O: 67.9 m, R: 34.2 m, I: 17.1 m |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)) Scene change detection, audio exception detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Питание | 100 VAC to 240 VAC, 0.15 A, 50/60 Hz, max. 7 W, terminal block PoE: 802.3af, Class 3, 36 to 57 V, 0.3 to 0.2 A |
| Материал | Stainless steel 316L |
| Размеры | 202 mm × 174 mm × 172 mm (8.0"× 6.9" × 6.8") |
| Размеры упаковки | 435 mm × 255 mm × 285 mm (17.1" × 10" × 11.2") |
| Вес с упаковкой | Approx. 7.20 kg (15.87 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Mirror, anti-flicker, heartbeat, watermark, password protection, privacy mask |
| Длина кабеля | 1.41 m (4.63 ft.) |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 30 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, etc., adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Auto/Schedule/Alarm Trigger |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Улучшение изображения | BLC/3D DNR |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy mask |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Аудио | 1 line in, 1 line out |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC card, up to 256 GB *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Тревога | 1 alarm input, 1 alarm output |
| Тип объектива | Fixed focal lens, 4 , 6 , 8 , and 12 mm optional |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 4 mm, horizontal FOV 83°, vertical FOV 43°, diagonal FOV 97° 6 mm, horizontal FOV: 50°, vertical FOV 27°, diagonal FOV 59° 8 mm, horizontal FOV 39°, vertical FOV 21°, diagonal FOV 45° 12 mm, horizontal FOV 24°, vertical FOV 14°, diagonal FOV 28° |
| Крепление объектива | M12 |
| Диафрагма | F1.6 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G), PSIA, CGI, ISAPI |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 8+, Chrome 41.0 to 44, Firefox 30.0 to 51, Safari 8.0 to 11 Plug-in free live view: Chrome 45.0+, Firefox 52.0+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ Not recommended: Safari 11+, Edge |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264/H.265+/H.264+ Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline profile/main profile/high profile |
| Тип H.265 | Main profile |
| Область интереса (ROI) | 5 customized regions for each stream, and face dynamic tracking |
| Кадрирование цели | Да |