
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Network Storage | Support microSD/SDHC/SDXC card (up to 128 GB) local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Power | AC 100 V to 240 V, 0.1A, Max. 7W, terminal block PoE (802.3af, class 3), 0.2A |
| Material | DS-2XE6242-IS: Stainless steel 304 DS-2XE6242-IS/316L: Stainless steel 316L |
| Dimension | 221.3 × 174 × 172 mm (8.71"× 6.85" × 6.77") |
| Package Dimension | 435 × 255 × 285 mm (17.1" × 10" × 11.2") |
| Startup and Operating Conditions | -30°C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| General Function | Mirror, anti-flicker, heartbeat, watermark, password protection, privacy mask |
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Min. Illumination | 0.01 Lux @ (F1.2, AGC ON) , 0 Lux with IR on |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Focal Length & FOV | 4 mm, horizontal field of view: 83° 6 mm, horizontal field of view: 55.4° 8 mm, horizontal field of view: 38.5° 12 mm, horizontal field of view: 24.7° |
| Lens Mount | M12 |
| Supplement Light Range | 30 m |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 1 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60 Hz: 1 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240, 320 ×240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/main profile/high profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Region of Interest (ROI) | Support 4 customized region for each stream, and face dynamic tracking |
| Target Cropping | Yes |
| Image Settings | Support rotate mode. Saturation, brightness, contrast, etc., adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Alarm | 2 alarm inputs, 2 alarm outputs |
| Basic Event | Motion detection, tampering alarm, exception (HDD full, HDD error, network disconnected, IP address conflicted, illegal login) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection Face detection, scene change detection, defocus detection |
| EMC | FCC: FCC-SDoC(ANSI C63.4,FCC Part15 sub B) CE: CE-EMC(EN 50130-4:2011+A1:2014,EN 55032:2015,EN 61000-3-2:2014,EN 61000-3-3:2013) RCM: AS/NZS 60950.1:2003 + Am1, Am2 and Am3,AS/NZS CISPR 32:2015 IC: IC-VoC(ICES-003 Issue 7:2020) KC: KN 301489-1,KN 301489-17,RRA NOTICE 2017-14(2017.12.05),RRA NOTICE 2017-19(2017.12.28) |
| Safety | UL: UL 60950-1:2014,CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07:2014 CB: IEC 60950-1 |
| Environment | CE: CE-RoHS(RoHS Directive 2011/65/EU+2015/863) Reach SVHC: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP68/IK10 water resistant and vandal proof |
| Explosion-Proof Protection | ATEX: II 2 G D Ex db IIC T6 Gb/Ex tb IIIC T80°C Db IP68 IECEx: Ex db IIC T6 Gb/Ex tb IIIC T80°C Db IP68 For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85°C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80°C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |