
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC: FCC-SDoC (ANSI C63.4, FCC Part15 sub B) CE: CE-EMC (EN 50130-4: 2011+A1: 2014, EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013) IC: IC-VoC (ICES-003 Issue 7: 2020) KC: KN 301489-1, KN 301489-17, RRA NOTICE 2017-14 (2017.12.05), RRA NOTICE 2017-19 (2017.12.28) |
| Безопасность | CB: IEC 60950-1 CE: CE-LVD (EN 60950-1: 2006+A11: 2009+A1: 2010+A12: 2011+A2: 2013) LOA: SANS IEC60950-1 |
| Окружающая среда | CE: CE-RoHS (RoHS Directive 2011/65/EU+2015/863) |
| Защита | IP68: IEC 60529-2013 |
| Взрывозащита | ATEX: II 2 G Ex db op is IIC T6 Gb/ II 2D Ex tb op is IIIC T80°C Db IECEx: Ex db IIC T6 Gb /Ex tb IIIC T80°C Db For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85°C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80°C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |
| Антикоррозионная защита | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3) |
| Тип аудио | Mono sound |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 1920 × 1080 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1/3 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| DORI | 2.8 to 12 mm: D: 44.1 to 151.7 m, O: 17.5 to 60.2 m, R: 8.8 to 30.3 m, I: 4.4 to 15.2 m 8 to 32 mm: D: 150.3 to 400 m, O: 59.7 to 158.7 m, R: 30.1 to 80 m, I: 15 to 40 m |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)) Scene change detection, audio exception detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture |
| Питание | 100 VAC to 240 VAC, 0.38 A to 0.18 A, max. 22.6 W, three-core terminal block PoE: IEEE 802.3at, 42.5 V to 57 V, 0.56 A to 0.42 A, max. 23.6 W |
| Материал | 316L + Anti-corrosion coating |
| Размеры | 513.2 mm × 169 mm × 308 mm (20.2" × 6.65" × 12.13") |
| Размеры упаковки | 753 mm × 313 mm × 424 mm (29.65" × 12.32" × 16.69") |
| Вес с упаковкой | Approx. 20.22 kg (44.58 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Нагреватель | Да |
| Стеклоочиститель | Да |
| Длина кабеля | 1.1 m (3.61 ft.) |
| Общие функции | Anti-banding, heartbeat, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | 2.8 to 12 mm: up to 80 m 8 to 32 mm: up to 150 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | Up to 850 nm |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Defog |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| ОСШ | ≥ 50 dB |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Видеовыход | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/BNC) |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Аудио | 1 input (line in), 1 output (line out) |
| Тревога | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A or 110 VAC, 500 mA) |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Тип объектива | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 12 mm and 8 to 32 mm optional |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 94° to 38°, vertical FOV 49.9° to 21.3°, diagonal FOV 112.3° to 43.5° 8 to 32 mm, horizontal FOV 42.5° to 15.1°, vertical FOV 23.4° to 8.6°, diagonal FOV 49.6° to 17.3° |
| Тип диафрагмы | Auto-iris |
| Диафрагма | 2.8 to 12 mm: F1.4 8 to 32 mm: F1.7 |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface, ISAPI, SDK, ISUP |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, SSL/TLS |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 8+, Chrome 41.0 to 44, Firefox 30.0 to 51, Safari 8.0 to 11 Plug-in free live view: Chrome 45.0+, Firefox 52.0+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ Not recommended: Safari 11+, Edge |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264/H.265+/H.264+ Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | BaseLine Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |
| Кадрирование цели | Да |