
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC: FCC-SDoC (ANSI C63.4, FCC Part15 sub B) CE: CE-EMC (EN 50130-4: 2011+A1: 2014, EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013) IC: IC-VoC (ICES-003 Issue 7: 2020) KC: KN 301489-1, KN 301489-17, RRA NOTICE 2017-14 (2017.12.05), RRA NOTICE 2017-19 (2017.12.28) |
| Безопасность | CB (IEC 60950-1) CE: CE-LVD (EN 60950-1: 2006+A11: 2009+A1: 2010+A12: 2011+A2: 2013) |
| Защита | IK08 (IEC 62262:2002), IP68 (IEC 60529-2013) |
| Взрывозащита | ATEX: II 2G Ex db IIC T6 Gb/ II 2D Ex tb IIIC T80°C Db IP68 IECEx: Ex db IIC T6 Gb /Ex tb IIIC T80°C Db IP68 For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85°C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80°C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |
| Тип аудио | Mono sound |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC/MP3 |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2688 × 1520 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0125 Lux @ (F1.9, AGC ON), B/W: 0.005 Lux @ (F1.9, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| DORI | Wide: D: 86 m, O: 34.1 m, R: 17.2 m, I: 8.6 m Tele: D: 192 m, O: 76.2 m, R: 38.4 m, I: 19.2 m |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)) Scene change detection, audio exception detection, defocus detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| Питание | 100 VAC to 240 VAC, 0.2 A, 50/60 Hz, max. 12 W, three-core terminal block PoE: 802.3af, Class 3, 36 to 57 V, 0.3 to 0.2 A, max. 12 W |
| Материал | Stainless steel 304 |
| Размеры | 221 mm × 174 mm × 172 mm (8.0"× 6.9" × 6.8") |
| Размеры упаковки | 435 mm × 255 mm × 285 mm (17.1" × 10" × 11.2") |
| Вес с упаковкой | Approx. 6.20 kg (13.67 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat, mirror, anti-banding, watermark, password protection, privacy mask |
| Длина кабеля | 1.41 m (4.63 ft.) |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 50 m |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Умная подсветка | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance, adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Улучшение изображения | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, Lens Distortion Correction |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Аудио | 1 input (line in), 1 output (line out) |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC card, up to 256 GB *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Тревога | 1 alarm input, 1 alarm output |
| Кнопка сброса | Да |
| Тип объектива | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 12 mm |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 69.7° to 30.8°, vertical FOV 38.6° to 17.4°, diagonal FOV 80.5° to 34.9° |
| Крепление объектива | Ø14 |
| Диафрагма | F1.9 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SNMP, WebSocket, WebSockets, SRTP |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator and user |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 11 Plug-in free live view: Safari12+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ Not recommended: Safari 11+, Edge |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2680 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264/H.265+/H.264+ Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Тип H.265 | Main profile |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 5 customized regions for main stream |
| Кадрирование цели | Да |