
Hikvision
0,00 ₼
| Спецификация модели | Supports 4 model packages, and each model package supports detecting 16 target types and classfing 4 targets. The targets can be classified as 64 types. The device runs only 1 model at the same time. Built-in Hard Hat Detection |
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015,FCC: 47 CFR Part 15, Subpart B |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Защита | IK10: IEC 62262:2002,IP66: IEC 60529-2013,IP68: IEC 60529-2013 |
| Взрывозащита | ATEX: Ex II 2 G D Ex db ib IIC T6 Gb/Ex ib tb IIIC T80 °C Db IP68 IECEx: Ex db ib IIC T6 Gb/Ex ib tb IIIC T80 °C Db IP68 For explosive gas atmospheres, the maximum surface temperature is 85 °C; For flammable dust atmospheres, the maximum surface temperature is 80 °C; IIC: for explosive gas atmospheres other than mines susceptible to firedamp; For explosive gas mixture atmospheres: Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22. |
| Тип аудио | Mono sound |
| Сжатие аудио | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC_LC/MP3 |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON),0 Lux with light,B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1/3 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| DORI | 2.8 to 12 mm: Wide: D: 64.7 m, O: 25.7 m, R: 12.9 m, I: 6.5 m Tele: D: 151.7 m, O: 60.2 m, R: 30.3 m, I: 15.2 m 8 to 32 mm: Wide: D: 150.3 m, O:59.7m, R: 30.1 m, I: 15.0 m Tele: D: 400.0 m, O: 158.7 m, R: 80.0 m, I: 40.0 m |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Захват лица | Detects up to 10 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° to -60°, tilt up and down from -30° to -30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Unattended baggage detection, object removal detection,scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning,white light flashing |
| Питание | 100V~240V,0.5-0.2A,MAX:16 W;PoE:IEEE 802.3at,42.5 V~57 V,0.43 A~0.32 A,MAX:16 W |
| Материал | SUS316L with anti-corrosion coating |
| Размеры | 157.6 mm × 195.1 mm × 294 mm (6.2" × 7.7" × 11.6") |
| Размеры упаковки | 452 mm × 235 mm × 272 mm (17.8" × 9.3" × 10.7") |
| Вес с упаковкой | Approx. 6500 g (14.3 lb.) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Длина кабеля | Armored Cable:1.3 or 5 or 10m m (4.26 ft. or 16.40 or 32.81 ft.) |
| Open Resources | Memory: 60 MB, Smart RAM: 371 MB, eMMC: 2 GB |
| Computing Power | 1.5 TOPS |
| Open Capability | HEOP 2.0 OpendevSDK, Basic service, basic media capability, deep learning reasoning acceleration capability |
| Deep Learning Structure | Caffe,PyTorch,TensorFlow,PaddlePaddle,ONNX |
| Programming Language | C |
| Тип дополнительного освещения | ИК, Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | 2.8~12mm:IR: up to 50 m; White Light: up to 30 m 8~32mm:IR: up to 80 m; White Light: up to 50 m |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger,Video Trigger |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB, *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Встроенный микрофон | 2 built-in microphones |
| Аудио | 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Fiber Optical | FC interface, built-in fiber module (155M, TX1310/RX1550nm wavelength, single module fiber, up to 20 km transmission distance) |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 107.4°~39.8°, vertical FOV 56°~22.4°, diagonal FOV 130.1°~45.7° 8 to 32 mm, horizontal FOV 40.3°~14.5°, vertical 22.1°~8.2°, diagonal FOV 46.9°~16.5° |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SFTP, ARP, SNMP, WebSocket, WebSockets, RTCP |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, TLS1.2, TPM 2.0(FIPS 140-2 level 2) |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR) |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11 Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz:25 fps(2560 × 1440,1920 × 1080,1280 × 720) 60 Hz:30 fps(2560 × 1440,1920 × 1080,1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz:25 fps(704 × 576,640 × 480) 60 Hz:30 fps(704 × 480,640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | 50 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 5 fixed regions for main stream |
| Кадрирование цели | Да |