
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels, administrator, operator and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, IEEE 802.1x port-based network access control, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF |
| Network Storage | Support microSD/SDHC/SDXC card (256 G), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, Hik-Connect, iVMS-5200 |
| Web Browser | IE8+, Chrome31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari8.0+ |
| Power | 24 VDC, 0.40 A, max. 12 W, two-core terminal block PoE: 802.3af, 36 to 57 VDC, 0.34 A to 0.22 A, max. 12 W /ND: no power interface, only support PoE power supply |
| Dimension | Ø136 × 61.8 mm (Ø5.35" × 2.43") |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Image Sensor | 1/1.7" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 4000 × 3000 |
| Min. Illumination | 0.015 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.003 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | Double Band-Pass Filter |
| Focal Length & FOV | 2 mm, horizontal FOV 180° (wall mount), 360°(ceiling mount) |
| Lens Mount | M12 |
| Aperture | F2.4 |
| Supplement Light Type | IR, 3 LEDs. Each LED is independently controlled. |
| Supplement Light Range | Up to 15 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50Hz: 20fps (4000 × 3000), 25fps (3000 × 3000, 2560 × 2560) 60Hz: 20fps (4000 × 3000), 30fps (3000 × 3000, 2560 × 2560) |
| Sub-Stream | 50Hz: 20fps (720 × 720) 60Hz: 20fps (720 × 720) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/ Main Profile /High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 and H.264 support |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for main stream |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In (-S) |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Image Enhancement | BLC, HLC, defog, 3D DNR |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Ethernet Interface | Without –M: 1 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet port With -M: four-core M12 aviation plug |
| On-Board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 256 GB |
| Built-in Microphone | -S: 2 Built-in microphones |
| Audio | -S: 1 Audio input (line in, 3.81 mm), 1 audio output (line out, 3.81 mm); 2 Built-in microphones |
| Alarm | -S: 1-ch alarm input, max. 12 VDC; 1-ch alarm output, max 12 VDC, 30 mA |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, network disconnected, IP address conflicted, illegal login, HDD full, HDD error |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection Audio exception detection |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013), IK10 (IEC 62262: 2002) |
| Automotive and Railway | EMARK/EN45545/EN50155-2017/R118 |
| Audio Compression | -S: G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | -S: 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-160Kbps(MP2L2) |
| Audio Sampling Rate | -S: 8 kHz/16 kHz |
| Environment Noise Filtering | -S: Yes |
| Mount Type | Support table, wall, and ceiling mounting |
| Decoding Mode | Support hardware decoding and software decoding |
| Display Mode | 16 display modes in total Software decoding: Ceiling mount: fisheye view, 180 panorama view, 360 panorama view, 360 panorama + PTZ, 360 panorama + 3PTZ, 360 panorama + 6PTZ, 360 panorama + 8PTZ, 2PTZ, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, fisheye +8 PTZ, hemisphere, AR hemisphere Wall mount: fisheye view, panorama view, panorama + 3PTZ, panorama + 8PTZ, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, fisheye +8 PTZ Hardware decoding: Ceiling mount: fisheye view, 180 panorama view, panorama view, 4PTZ, fisheye + 3PTZ Wall mount: fisheye view, 180 panorama view, panorama view, 4PTZ, fisheye + 3PTZ |