
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), CGI, ISAPI |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 |
| Power | 24 VDC, 0.7 A, max. 15 W, 8 VDC to 36 VDC, two-core aviation plug, aviation plug adapter cable to 3.5 mm power M8 PoE: 802.3at, 42.5 V to 57 V, 0.4 A to 0.3 A, max. 16 W |
| Dimension | Main body: 135 × 107.8 ×30.4 mm (5.3" × 4.3" × 1.2") |
| With Package Weight | With package: approx. 920 g (2 lb.) if-you-use-RJ45-cable, NVR-cannot-supply-power-through-POE |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 5% to 95% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Wiper | Camera: Plastic,Lens: Metal |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.002 Lux @ (F1.6, AGC ON) B/W: 0.0007 Lux@(F1.2, AGC ON), 0.001 Lux@(F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | Channel 1: 1/25 s to 1/100,000 s Channel 2: 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | L80 IR Dome Lens: pan: -30 to 30, tilt: 0° to 75° (2 mm 0° to 60°), rotate: -180° to 180° L90 IR Turret Lens: tilt: 0° to 75°, rotate: -180° to 180° |
| Focal Length & FOV | L32/L90: 2 mm/2.8 mm/4 mm 2 mm @ F2.0: horizontal FOV 132.8°, vertical FOV 77.5°, diagonal FOV 153° 2.8 mm @ F1.6: horizontal FOV 110.5°, vertical FOV 60°, diagonal FOV 130° 4 mm @ F1.6: horizontal FOV 86°, vertical FOV 45°, diagonal FOV 102° L80: 2 mm/2.8 mm/4 mm/6 mm/8 mm 2 mm @ F2.0: horizontal FOV 132.8°, vertical FOV 77.5°, diagonal FOV 153° 2.8 mm @ F1.6: horizontal FOV 110.5°, vertical FOV 60°, diagonal FOV 130° 4 mm @ F1.6: horizontal FOV 86°, vertical FOV 45°, diagonal FOV 102° 6 mm @ F1.6: horizontal FOV 52.7°, vertical FOV 30.3°, diagonal FOV 60.3° 8 mm @ F1.6: horizontal FOV 40.5°, vertical FOV 22.4°, diagonal FOV 46.8° |
| Lens Mount | M12, pin hole |
| Aperture | F1.6, F2.0 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Region of Interest (ROI) | Channel 1: 4 fixed regions for each stream Channel 2: No |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm in |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Ethernet Interface | 1 10M/100M Ethernet port, built-in RS232 |
| On-Board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Audio | 1 input (line in), 1 output (line out), mono sound |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (up to 12 VDC, 30mA) |
| RS-485 | Yes |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error |
| Smart Event | Channel 1: Scene change detection, defocus detection, audio exception detection, face detection, line crossing detection, intrusion detection, region entrance, region exiting, unattended baggage, object removal Channel 2: No |
| Protection | L80: IP66, IK10 L32: IP66 (2 mm: No) |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Face Capture | Channel 1: Yes Channel 2: No |