
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, DHCP, DNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, SNMP, QoS, FTP,SMTP,HTTPS |
| Simultaneous Live View | Up to 8 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Network Storage | MicroSD/SDHC/SDXC card (up to 128 GB) |
| Client | No |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE10; |
| Camera Dimension | Camera: Φ 110 mm × 57.4 mm (4.3″ × 2.26″), with base: Φ 110 mm × 69.4 mm (4.3″ × 2.7″) |
| Camera Weight | Camera: Approx. 460 g (1 lb.) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 75 °C (-22 °F to 167°F), humidity less than 95% or less (non-condensing) |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, |
| Power Consumption and Current | 0.30 A to 0.20 A, max: 7.5W |
| Power Supply | -ID: 9-36V, Ø5.5 mm, coaxial power plug -IM/ND: PoE: 802.3af(36 V to 57 V), Class 3 |
| Image Sensor | 1/2.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | 0.01 Lux @(F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | No |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: -30° to 30°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
| Focal Length & FOV | 2 mm, horizontal FOV 126°, vertical FOV 73°, diagonal FOV 144° 2.8 mm, horizontal FOV 104°, vertical FOV 55°, diagonal FOV 120° 4 mm, horizontal FOV 81°, vertical FOV 43°, diagonal FOV 91° 6 mm, horizontal FOV 49°, vertical FOV 27°, diagonal FOV 57° 8 mm, horizontal FOV 40.9°, vertical FOV 22.5°, diagonal FOV 47.4° |
| Lens Mount | M12 |
| Aperture | 2 mm, F2.25, 2.8/4/6/8 mm, F1.6, |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) 60Hz: 30fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288, 320 × 240) |
| Third Stream | No |
| Video Compression | Main Stream: H.265/H.264 Sub-Stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 256 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | BaseLine Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR, |
| DNR | 3D DNR |
| Ethernet Interface | Without -M: 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port -M: 1 four-core M12 aviation plug |
| On-Board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Audio | 1 built-in mic, mono sound |
| Alarm | No |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm |
| Smart Event | No |
| Linkage | Upload to FTP, notify monitoring center, send email, trigger recording |
| Audio Compression | G.711/G.726/AAC |
| Audio Bit Rate | 64Kbps |
| Audio Sampling Rate | 16 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |