
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC (EN 55032: 2015+A11:2020+A1:2020, EN 50130-4: 2011+A1: 2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019+A2:2021) UKCA (EN 55032: 2015+A11:2020+A1:2020, EN 50130-4: 2011+A1: 2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019+A2:2021) |
| Окружающая среда | CE-RoHS (RoHS Directive 2011/65/EU+2015/863) |
| Защита | IP68 (IEC 60529-2013) |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Сжатие аудио | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC/MP3 |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3) |
| Тип аудио | Монозвук |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 3840 × 2160 |
| Мин. освещённость | Color 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light, B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1/3 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| DORI | 2.8 to 12 mm: D: 87 to 216 m, O: 34.5 to 85.7 m, R: 17.4 to 43.2 m, I: 8.7 to 21.6 m 8 to 32 mm: D: 218 to 580 m, O: 86.5 to 230 m, R: 43.6 to 116 m, I: 21.8 to 58 m |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggered by specified target types (human and vehicle)) Scene change detection, audio exception detection, defocus detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture |
| Питание | Three-core terminal block, DC: 12 V, 0.94 A, max. 11.24 W, PoE: IEEE 802.3at Class 4, max. 13.37 W |
| Размеры | 290.8 mm × 199.67 mm × 141 mm (11.45" × 7.86\" × 5.55\") |
| Размеры упаковки | 753 mm × 313 mm × 424 mm (29.65" × 12.32" × 16.69") |
| Вес с упаковкой | Appox. 8.62 kg (19 lb.) |
| Условия запуска и эксплуатации | Water cooling (with 20 °C (68 °F) pure water): 1. Ambient temperature 200 °C (392 °F), water flow speed 2 L/min, internal body temperature of the body 38 °C (100.4 °F) 2. Ambient temperature 250 °C (482 °F), water flow speed 2.5 L/min, internal body temperature 41 °C (105.8 °F) Air curtain under water-cooling conditions: 1. Inlet port: G1/4 2. Installation pressure: max. 0.4 MPa 3. Recommended min. pressure: 0.2 MPa Humidity 95% or less (non-condensing) *It is necessary to protect the cable from heat when the ambient temperature of the cable is above 120 °C (248 °F). |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Метод связи | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture |
| Общие функции | Anti-banding, three streams, heartbeat, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Открытые ресурсы | System memory: 40 MB Smart RAM: 350 MB Flash: 2 GB |
| Вычислительная мощность | 1.5 TOPS |
| Структура глубокого обучения | Caffe,PyTorch,TensorFlow |
| Язык программирования | C,C++ |
| Тип дополнительного освещения | ИК, Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | 2.8 to 12 mm: IR: up to 30 m, White Light: up to 20 m 8 to 32 mm: IR: up to 50 m, White Light: up to 30 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, white balance, AGC, adjustable by client software or web browser |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Defog,Gray Scale |
| Переключение параметров изображения | Да |
| ОСШ | ≥ 50 dB |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB, *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. |
| Аудио | 1 input (line in), 1 output (line out) |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 24 VDC, 1 A/110 VAC, 500 mA) |
| Кнопка сброса | Да |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV: 104° to 41.2°, vertical FOV: 54.2° to 23.1°, diagonal FOV: 126.5° to 47.3° 8 to 32 mm, horizontal FOV: 41.8° to 14.9°, vertical FOV: 22.9° to 8.5°, diagonal FOV: 48.7° to 17.1° |
| Тип диафрагмы | Auto-iris |
| Диафрагма | 2.8 to 12 mm: F1.2 8 to 32 mm: F1.6 |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface, ISAPI, SDK, ISUP |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, SSL/TLS |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 8+, Chrome 41.0 to 44, Firefox 30.0 to 51, Safari 8.0 to 11 Plug-in free live view: Chrome 45.0+, Firefox 52.0+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ Not recommended: Safari 11+, Edge |
| Основной поток | 50 Hz:20 fps(3840 × 2160,3072 × 1728,2560 × 1440,1920 × 1080,1280 × 720) 60 Hz:24 fps(3840 × 2160,3072 × 1728,2560 × 1440,1920 × 1080,1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 20 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (704 × 576, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264 /H.265+/H.264+ Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.265 and H.264 encoding |
| Область интереса (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |
| Кадрирование цели | Да |