
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014 |
| Защита | IP68: IEC 60529:1989+AMD1:1999+AMD2:2013 |
| Транспортная сертификация | IATA Dangerous Goods Regulations, Dangerous Goods List, International Maritime Dangerous Goods Code, Railway Dangerous Goods List |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Сжатие аудио | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC-LC/MP3 |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3) |
| Тип аудио | Монозвук |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON),0 Lux with light,B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| Регулировка угла | Pan: -15° to 15°,tilt: -120° to 45° |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Dynamic Area Protection | 1. Supports person detection while the camera is in motion 2. Max. detectable targets: 64 3. For 2 MP/4 MP/8 MP resolutions, when target size ranges between 32 × 32/32 × 32/32 × 32 and 64 × 64/128 × 128/256 × 256, select High Mode 4. For 2 MP/4 MP/8 MP resolutions, when target size ≥64 × 64/128 × 128/256 × 256, select Low Mode |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Scene change detection, audio exception detection, defocus detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture |
| Питание | 9 to 36 VDC, 2.65 A to 0.65 A, max. 24 W,two-core terminal block,reverse polarity protection, PoE: IEEE 802.3at, 42.5 V to 57 V, 0.56 A to 0.42 A, Class 4 |
| Материал | ADC12 |
| Размеры | 155 mm × 177 mm × 171 mm (6.1" × 7.0" × 6.7") |
| Размеры упаковки | 295 mm × 275 mm × 260 mm (11.6" × 10.8" × 10.2") |
| Вес с упаковкой | Approx. 3.535 kg (7.79 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Стеклоочиститель | -R: Yes |
| Общие функции | Anti-banding, heartbeat, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Открытые ресурсы | System memory: 150 MB Smart RAM: 1800 MB Flash: 3200 MB |
| Вычислительная мощность | 8 TOPS |
| Структура глубокого обучения | Caffe,PyTorch,TensorFlow |
| Язык программирования | C,C++ |
| Тип дополнительного освещения | ИК, Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | 2.8 to 12 mm: IR: up to 50 m, White Light: up to 30 m 8 to 32 mm: IR: up to 80 m, White Light: up to 50 m |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, white balance, AGC, adjustable by client software or web browser |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Стабилизация изображения | EIS |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Defog |
| Переключение параметров изображения | Да |
| ОСШ | ≥ 50 dB |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Видеовыход | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
| Интерфейс Ethernet | 1 1000 M self-adaptive Ethernet port, 8-core M12 aviation plug |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Аудио | 1 input (line in), max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 1 KΩ, interface type: non-equilibrium 1 output (line out), max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 99.6° to 39.8°, vertical FOV 52.3° to 22.4°, diagonal FOV 119.9° to 45.7° 8 to 12 mm, horizontal FOV 40.3° to 14.5°, vertical FOV 22.1° to 8.2°, diagonal FOV 46.9° to 16.5° |
| Тип диафрагмы | Auto-iris |
| Диафрагма | 2.8 to 12 mm: Max. F1.47, 8 to 32 mm: Max. F1.7 |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2, TLS 1.3, host authentication (MAC address) |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ONVIF, ISAPI, SDK, ISUP |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 50 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 60 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264/H.265+/H.264+ Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 5 fixed regions for main stream |
| Кадрирование цели | Да |