
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, Bonjour |
| API | open-ended, support ONVIF and ISAPI, support HIKVISION SDK and third-party management platform |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0+, Firefox 30.0+, Safari 11+ |
| Simultaneous Live View | up to 20 channels |
| User | up to 32 users; 3 levels: administrator, operator, and user |
| Security Measures | user authentication (ID and PW); host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control |
| Power Consumption | static: 2.5W; dynamic: 4.5W |
| Operating Conditions | temperature: -10 °C to 60 °C (14°F to 140°F); humidity: <90% |
| Dimensions | 49 mm×48 mm×70 mm |
| Focal Length | 2.8 mm to 12 mm, 4 × optical |
| Zoom Speed | approx. 1.7 s (optical, wide-tele) |
| Aperture | F1.6 to F2.7 |
| FOV | Horizontal field of view: 107.4° to 39.8°, vertical field of view: 55.7° to 21.8°, diagonal field of view: 131.4° to 44.6° |
| Power Interface | DC12V ±10% |
| Communication Interface | 10 M/100 M ethernet interface |
| Audio I/O | 1-ch audio input and 1-ch audio output |
| Alarm I/O | 1-ch alarm input and 1-ch alarm output |
| Video Output | no |
| SDI Output | no |
| RS-485 | yes |
| On-board Storage | yes (no on-board MicroSD card socket) |
| Interface | 36pin FFC (including network interface, RS485, RS232,SDHC, alarm in/out, line in/out, power supply) |
| Communication | RS232 interface, HIKVISION protocol, RS485 interface, Pelco protocol |
| Image Sensor | 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | color: 0.005Lux @ (F1.6, AGC ON); B/W: 0.0005Lux @(F1.6, AGC ON) |
| Resolution and Frame Rate | main stream: 50Hz: 25fps (2560×1440, 1920×1080, 1280×960, 1280×720); 60Hz: 30fps (2560×1440, 1920×1080, 1280×960, 1280×720); sub-stream: 50Hz: 25fps (704×576, 640×480, 352×288); 60Hz: 30fps (704×480, 640×480, 352×240) |
| Video Compression | H.264, H.265 |
| Audio Compression | G.722.1, G.711-a law, G.711-u law, MP2L2, G.726, PCM |
| White Balance | manual, auto 1, auto 2, sodium lamp, indoor, outdoor, fluorescent lamp |
| Gain Control | auto, manual |
| SNR | > 52dB |
| 3D DNR | yes |
| BLC | yes |
| Regional Focus | yes |
| Shutter | 1/1s to 1/30,000s |
| Day & Night | Auto/Color/BW/Scheduled-Switch/Triggered by Alarm Input |
| Digital Zoom | 12 × |
| Focus | auto, semi-auto, manual |
| Regional Exposure | yes |
| Video Bit Rate | 32Kbps to 16Mbps |
| Heartbeat | yes |
| Day/Night Switch | IR Cut Filter |
| Exposure Mode | auto, iris priority, shutter priority, manual |
| Image Enhancement | WDR, HLC |
| Smart Encoding | low bit rate, ROI |
| Exception Detection | illegal login |
| Power-off Memory | yes |
| Smart Detection | motion detection, video tampering detection, audio exception detection, intrusion detection, line crossing detection |