
Hikvision
0,00 ₼
| Video Compression | H.265 Pro/H.265 |
| Encoding Resolution | 1080p Lite/720p/720p Lite/WD1/4CIF/CIF/QVGA |
| Frame Rate | Main stream: 1080p Lite/720p/WD1/4CIF@25 fps (P)/30 fps (N) Note: 1080p Lite/720p is 15 fps by default Sub-stream: For 1080p and 720p stream access: CIF/QVGA@15 fps |
| Video Bitrate | According to the actual scene, scene-adaptive bitrate control technology would automatically allocates appropriate bitrate to ensure the stability of recording period. |
| Stream Type | Video, Video & Audio Note: In order to protect privacy, the device will only record video (without audio) by default. If you want to record audio, you shall manually enable audio recording. For operation details, refer to the user manual. |
| Audio Compression | G.711u |
| Audio Bitrate | 64 Kbps |
| IP Video Input | 2-ch Up to 5 MP resolution Support H.265+/H.265 IP cameras |
| Analog Video Input | 16-ch BNC interface (1.0 Vp-p, 75 Ω), supporting coaxitron connection |
| HDTVI Input | 1080p25, 1080p30, 720p25, 720p30 |
| AHD Input | 1080p25, 1080p30, 720p25, 720p30 |
| HDCVI Input | 1080p25, 1080p30, 720p25, 720p30 |
| CVBS Input | Support |
| HDMI Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| VGA Output | 1-ch, 1920 × 1080/60 Hz, 1280 × 1024/60 Hz, 1280 × 720/60 Hz |
| Video Output Mode | HDMI/VGA simultaneous output |
| Audio Input | 16-ch via coaxial cable |
| Audio Output | 1-ch via HDMI |
| Synchronous Playback | 16-ch |
| Total Bandwidth | 96 Mbps Incoming bandwidth: 8 Mbps |
| Network Protocol | TCP/IP, DHCP, Hik-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, SMTP, NFS, UPnP™, HTTPS |
| Remote Connection | 128 |
| Network Interface | 1, RJ45 10/100 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Power Supply | 12 VDC, 1 A |
| Consumption | ≤ 9.5 W (with eSSD) |
| Working Temperature | -10 °C to 45 °C (14 °F to 113 °F) |
| Working Humidity | 10% to 90% |
| Dimension (W × D × H) | 235 × 146.6 × 46.6 mm (9.25 × 5.77 × 1.83 inch) |
| Capacity | Built-in 2048 GB eSSD (1920 GB available) Note: M-SATA interface, capable of plugging and upgrading capacity. The device can store about 4 weeks videos for 16-ch analog cameras (default parameters), this estimation is for reference only |
| Alarm In/Out | N/A |
| USB Interface | Rear panel: 2 × USB 2.0 |
| Human/Vehicle Analysis | Deep learning-based motion detection 2.0 is enabled by default for all analog channels, it can classify human and vehicle, and extremely reduce false alarms caused by objects like leaves and lights; Quick search by object or event type is supported; |