
Hikvision
0,00 ₼
| Picture and Structured Data | 10 million (Hot data) + 30 million (Cold data) |
| Search by Face Picture-Response Time | 2 s |
| Search by Human Body Picture-Response Time | 2 s |
| Search by Vehicle Picture-Response Time | 2 s |
| Analysis Type | Supports analysis, comparison and classification of faces in pictures, real-time videos or recordings. |
| Facial Video Format | Resolution: 720 P to 8 MP Real-time video stream: H.264, Hikvision H.265 Local recording: H.264, Hikvision H.265 |
| Video Frame Rate Requirement | 12 to 30 frames per second (25 frames per second recommended) |
| Face Picture Format | JPEG(JPG), TIF, BMP, PNG, partial GIF(static diagram) |
| Face Picture Requirement | Face analysis target: Resolution: 48 × 48 to 8000 × 8000 (64 MP) Size: ≤ 10 MB Pupil distance: 20 to 300 pixels recommended Face angle deviation: Face analysis: ≤ 35° (vertical); ≤55° (horizontal) Face picture of list library: ≤ 25° (vertical); ≤30° (horizontal) |
| Face Attribute | Gender, age, expression, smile, as well as behaviors of wearing a mask, or glasses |
| Face Video Analysis and Comparison | 32 channels (2 MP) 24 channels (2 MP to 5 MP) 16 channels (5 MP to 8 MP) |
| Face Picture Analysis and Comparison | 128 pieces/second Format: JPEG(JPG), TIF, BMP, PNG, partial GIF(static diagram) |
| Max. Arming Lists | 3 million |
| Max. List Libraries | 128 |
| Data Type | Picture, video |
| Concurrent Performance-1 V 1 Comparison | 30 pairs per second |
| Blocklist Alarm-Response Time | 1 s |
| Memory | 128 GB DDR5 |
| CPU | Intel Xeon Gold 5416S × 1 |
| GPU Cards | KT2 card ×1 |
| Rated Power Consumption | 240 W |
| Max. Power Consumption | 261 W |
| Network Interfaces | Gigabit Ethernet self-adaptive interface ×6 |
| External Interfaces | USB 2.0 × 2 + USB 3.0 × 2 + VGA × 2 |
| Chassis Height | 87 mm (3.4 inch) |
| HDD Specifications | 480 GB SSD × 2(RAID1) + 480 GB SSD × 3 + 12 TB SATA ×3 |
| PSU | Hot-plugged efficient 1+1 redundant power module |
| Device Dimensions | 715.5 mm × 482 mm × 86.8 mm (28.2 inch × 19.0 inch × 3.4 inch) |
| Package Dimensions | 965 mm × 670 mm × 320 mm (38.0 inch × 29.4 inch × 12.6 inch) |
| Storage and Transportation Temperature | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F) |
| Net Weight (Without Package) | 20.20 kg (44.53 lb.) |
| Gross Weight (With Package) | 32.00 kg (70.56 lb.) |
| Working Temperature | 5 °C to 35 °C (41 °F to 95 °F) |
| Working Humidity | 8% to 90% (without condensation) |
| Algorithm Type | Faces, human bodies or vehicles |
| Cluster Capacity | ≤ 5 |
| Analysis Type | Supports analysis and modelling for human bodies or vehicles in pictures, real-time videos or recordings. |
| Data Type | Picture, video |
| Analysis of Human Body and Vehicle Videos | 32 channels (2 MP) 24 channels (2 MP to 5 MP) 16 channels (5 MP to 8 MP) |
| Video Format | Resolution: 720 P to 8 MP Real-time video stream: H.264, Hikvision H.265 |
| Analysis of Human Body and Vehicle Pictures | 80 pieces per second (2 MP) 40 pieces per second (>2 MP to 8MP) |
| Video Frame Rate Requirement | 12 to 30 frames per second (25 frames per second recommended) |
| Imported Video Analysis | Single video size ≤ 10 GB, and total video size ≤ 100 GB Max. 40 times accelerated analysis speed Format: TS, DaHua es, SVAC, MBF, PS, MP4, AVI, ASF, HIK es, Tian Di es |
| Picture Format | JPEG(JPG), TIF, BMP, PNG, partial GIF(static diagram) |
| Human Body Picture Requirement | Resolution: 256 × 256 to 8000 × 8000 (64 MP) Human body width: 70 to 300 pixels recommended Completeness: the blocking area should be less than 30 percent of the target Angle deviation: the depression angle should be no greater than 45° |
| Human Body Attribute | Gender, age, hair style, clothes type, clothes color, as well as the following behaviors: wearing a hat, a mask, or glasses; carrying a bag or luggage; driving a non-motor vehicle (the number of passengers, vehicle type, vehicle size, driving direction, driving speed) |
| Vehicle Attribute | Vehicle color, vehicle type, vehicle main brand, license plate number |
| Alarm | Blocklist, allowlist, high frequency, low frequency, and license plate |
| 1 V 1 Comparison | Supports rapid and accurate comparison of 2 face pictures |
| Smart Search | List library search, capture library search, alarming search |
| Personnel Archive | Support |
| Device Operation and Maintenance | Support |