
Hikvision
0,00 ₼
| AcuSeek Modeling Performance | 2MP: 3,000,000 targets / day(40 targets/s) 5MP: 2,000,000 targets / day(25 targets/s) 8MP: 1,600,000 targets / day(20 targets/s) Note: For scenarios involving multiple resolutions, performance can be scaled proportionally based on the above metrics. |
| AcuSeek Fine-Tuning Performance | 20,000 |
| Picture and Structured Data | 45 million |
| Hot Data-Search by Picture Performance | 18 million for AcuSeek and AcuSearch |
| Search by Face Picture-Response Time | 18 million,2s |
| Search by Human Body Picture-Response Time | 18 million,2s |
| Search by Vehicle Picture-Response Time | 18 million,2s |
| Data Type | Picture, Video |
| Face Attribute | Gender, Age Group, Wearing Glasses, Wearing Mask, Facial Expression |
| Analysis Type | Supports analysis, comparison and classification of faces in pictures, real-time videos or recordings. |
| Face Picture Analysis and Comparison | 4 Engines, 64 pictures/s/engine |
| Video Frame Rate Requirement | 12 to 30 frames per second |
| Face Video Analysis and Comparison | 128 channels (2 MP) 64 channels (>2 MP to 5 MP) 32 channels (>5 MP to 8 MP) |
| Concurrent Performance-1 V 1 Comparison | 64 pairs per second |
| Face Picture Requirement | Face analysis target: Resolution: 48 × 48 to 8000 × 8000 (64 MP) Size: ≤ 10 MB Pupil distance: 20 to 300 pixels recommended Face angle deviation: Face analysis: ≤ 35° (vertical); ≤55° (horizontal) Face picture of list library: ≤ 25° (vertical); ≤30° (horizontal) |
| Max. List Libraries | 3 million |
| Max. Arming Lists | 128 |
| Facial Video Format | Resolution: 720 P to 8 MP Real-time video stream: H.264, H.265 Local recording: H.264, H.265 |
| Face Picture Format | JPEG(JPG), TIF, BMP, PNG, GIF(static diagram) size ≤10MB |
| Picture Resolution | Face analysis target: 48 × 48 to 8000 × 8000 (64 MP), Size: ≤ 10 MB Pupil distance: 20 to 300 pixels recommended Face angle deviation: Face analysis: ≤ 35° (vertical); ≤55° (horizontal) Face picture of list library: ≤ 25° (vertical); ≤30° (horizontal) |
| Imported Video Analysis | Single video size ≤ 10 GB, and total video size ≤ 1000 GB Max. 40 times accelerated analysis speed Format: TS, DaHua es, SVAC, MBF, PS, MP4, AVI, ASF, HIK es, Tian Di es |
| CPU | Hygon 7360 x 2 |
| HDD Specifications | 240 GB SSD x 2(Raid 1) + 480 GB SSD × 1 + 4 TB SATA × 1 + 8 TB SATA × 3(RAID5) |
| External Interfaces | USB 2.0 × 2 + USB 3.0 × 2 + VGA × 1 |
| GPU | HIKVISION H12 Card × 1 NVIDIA L2 x 4 |
| Memory | 128G DDR4(16GB x 8) |
| Device Dimensions | 835 mm × 446.6 mm × 87.5 mm (32.9 inch × 17.6 inch × 3.44 inch) |
| Fan | 4 |
| Package Dimensions | 965 mm × 670 mm × 320 mm (38.0 inch × 29.4 inch × 12.6 inch) |
| Max. Power Consumption | 1200 W |
| Network Interfaces | 2 × 1Gb RJ45 + 2 × 10Gb SFP+ |
| Rated Power Consumption | 800 W |
| PSU | Hot-plugged efficient 1+1 redundant power module |
| Security | TPM chip |
| Analysis Type | AcuSeek,Face Analysis, Video Structuralization, Face clustering |
| HMS-Capture | 128 channels (2 MP) 64 channels (>2 MP to 5 MP) 32 channels (>5 MP to 8 MP) |
| Engine | 4, each engine can run an intelligent algorithm: Face Analysis, Video Structuralization, To use AcuSeek funciton, one engine must be enabled for Video Structuralization |
| Storage and Transportation Temperature | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F) |
| Gross Weight (With Package) | 33.76 kg (74.42 lb.) |
| Storage and Transportation Humidity | 5% to 90% (without condensation) |
| Working Temperature | 5 °C to 35 °C (41 °F to 95 °F) |
| Working Humidity | 10% to 90% (without condensation) |
| Net Weight (Without Package) | 27.3kg (60 lb.) |
| Performance | 30-ch |
| Text-Defined Groups | 1000 |
| Analysis Type | Supports analysis and modelling for human bodies or vehicles in pictures, real-time videos or recordings |
| Video Format | Resolution: 720 P to 8 MP Real-time video stream: H.264, H.265 |
| Video Frame Rate Requirement | 12 to 30 frames per second (25 frames per second recommended) |
| Human Body Attribute | Age Group, Gender, Wearing Glasses, Carrying Backpack, Wearing Hat, Wearing Mask, Hairstyle, Tops Type, Tops Color, Bottoms Type, Riding Status, Carrying Objects |
| Vehicle Attribute | Vehicle color, vehicle type, vehicle main brand, license plate number |
| Analysis of Human Body and Vehicle Videos | 128 ch (2 MP) 64 ch (2 MP - 5 MP) 32 ch (5 MP - 8 MP) |
| Imported Video Analysis | Single video size ≤ 10 GB, and total video size ≤ 1000 GB Max. 40 times accelerated analysis speed Format: TS, DaHua es, SVAC, MBF, PS, MP4, AVI, ASF, HIK es, Tian Di es |
| Analysis of Human Body and Vehicle Pictures | 4 Engines, each Engine support: Human: 2MP: 32 pictures/s 5MP: 20 pictures/s 8MP: 12 pictures/s Vehicle: 2MP: 25 pictures/s 5MP: 16 pictures/s 8MP: 12 pictures/s |
| Human Body Picture Requirement | Resolution: 256 × 256 to 8000 × 8000 (64 MP) Human body width: 70 to 300 pixels recommended Completeness: the blocking area should be less than 30 percent of the target Angle deviation: the depression angle should be no greater than 44° |
| Vehicle Picture Requirement | Resolution: 256 × 256 to 4096 × 2160 (8 MP) Vehicle width: 100 to 300 pixels recommended License plate width: 80 to 120 pixels recommended Angle deviation: less than 30°(horizontal) and 25°(vertical), modelling for both the front and rear |