
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP66: IEC 60529-2013 |
| Антикоррозионная защита | With -Y: NEMA 4X(NEMA 250-2018) |
| Automotive and Railway | With -R: EN50121-4 |
| Other | PVC FREE |
| Тип аудио | Mono sound |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2688 × 1520 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0007 Lux @ (F1.4, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.4, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | IR cut filter,Blue glass module (less ghost phenomenon) |
| OODPCVS | Wide: 3.8 to 16 mm: Overview: 71.4 m, Outline: 35.7 m, Discern: 17.8 m, Perceive: 11.4 m, Characterize: 5.7 m, Validate: 2.9 m, Scrutinize: 1.0 m 11 to 40 mm: Overview: 206.9 m, Outline: 103.4 m, Discern: 51.7 m, Perceive: 33.1 m, Characterize: 16.6 m, Validate: 8.3 m, Scrutinize: 2.8 m Tele: 3.8 to 16 mm: Overview: 258.1 m, Outline: 129.1 m, Discern: 64.5 m, Perceive: 41.3 m, Characterize: 20.6 m, Validate: 10.3 m, Scrutinize: 3.4 m 11 to 40 mm: Overview: 637.9 m, Outline: 319.0 m, Discern: 159.5 m, Perceive: 102.1 m, Characterize: 51.0 m, Validate: 25.5 m, Scrutinize: 8.5 m The OODPCVS values are calculated using pixel densities for different use cases as recommended by the IEC/EN 62676-4: 2025 standard. IEC 62676-4:2025 describes the planning, design, installation, testing, commissioning, and maintaining of video surveillance systems (VSS) comprising image capture device(s), interconnection(s) and image handling device(s), for use in security applications within private or public spaces. |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) Support combined event alarm triggering |
| Метаданные | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection,road traffic |
| Обнаружение дорожного движения и транспортных средств | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 10,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 120 km/h Side installation: up to 80 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode |
| Parking Management | Support distant view mode and close view mode Distant view mode: support status detection on up to 40 parking spaces, parking duration detection, and vacant parking space alarm Close view mode: support status detection on up to 4 parking spaces, license plate recognition, parking timeout alarm, and vacant parking space alarm |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),glass break detection,scream detection,gunshot and explosion sound detection,crying sound detection |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| Питание | 24 VDC ± 20%, 1.06 A, max. 25.4 W, three-core terminal block 24 VAC ± 20%, 1.68 A, max. 26.3 W, three-core terminal block PoE: IEEE 802.3bt, Type3, Class 5, 42.5 V to 57 V, 0.7 A to 0.52 A, max. 29.4 W |
| Материал | Aluminum alloy body, PP sun shield, PC front panel |
| Размеры | 465.3 mm × 169.2 mm × 164.7 mm (18.3" × 6.7" × 6.5") |
| Размеры упаковки | 615 mm × 360 mm × 225 mm (24.2" × 14.2" × 8.9") |
| Вес с упаковкой | Approx. 6875 g (15.2 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,one-key reset,mirror,password protection,pixel counter |
| Нагреватель | Да |
| Device Management | Supports adding alarm box (DS-FM2466) in the LAN to expand 6 additional input and 6 output alarm interfaces |
| Integrated Connector Panel | Да |
| Open Resources | Memory: 150 MB, Smart RAM: 2200 MB, eMMC: 1288 MB |
| Computing Power | 2.5 TOPS |
| Open Capability | HEOP 2.0 OpendevSDK |
| Deep Learning Structure | Caffe,PyTorch,TensorFlow |
| Programming Language | C,C++ |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | 3.8 to 16 mm: 80 m 11 to 40 mm: 120 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger,Video Trigger |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 150 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Стабилизация изображения | EIS |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Видеовыход | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Аудио | 1 input (line in), 1 output (line out), 3.5 mm connector |
| Тревога | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 100 mA |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 3.8 to 16 mm, horizontal FOV 109.1° to 29.6°, vertical FOV 61.3° to 16.8°, diagonal FOV 125.1° to 33.9° 11 to 40 mm, horizontal FOV 39.1° to 12.1°, vertical FOV 21.4° to 6.8°, diagonal FOV 45.8° to 13.9° |
| Тип объектива | Varifocal lens, motorized lens, 11 to 40 mm and 3.8 to 16 mm optional |
| Крепление объектива | CS mount |
| Фокус | Manual |
| Тип диафрагмы | P-iris |
| Диафрагма | 3.8 to 16 mm: F1.4 11 to 40 mm: constant F1.4 throughout the zoom range |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, SRTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, WebSocket, WebSockets,MQTT/MQTTS,Support X.509 authentication,Support802.1xEAP-GTC and MSCHAP V2;802.1xEAP 1.2 supports a maximum 32-bit key. |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ISAPI,SDK,ISUP,OTAP,ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M) |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Плавная потоковая передача | Да |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | Monitoring mode: 50 Hz: up to 50 fps (2688 × 1520, 1280 × 720), up to 100 fps (1920 × 1080) 60 Hz: up to 60 fps (2688 × 1520, 1280 × 720), up to 120 fps (1920 × 1080) *High frame rate is supported under monitoring mode only. smart mode: 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Пятый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |
| e-PTZ | Support Patrol and Auto Tracking settings |