
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, SRTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, ISUP |
| Smooth Streaming | Yes |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Power | With extra load: 24 VDC ± 20%, 1.07 A, 25.4 W; 24 VAC ± 20%,, 1.64 A, 50/60 Hz, 26.8 W, three-core terminal block, reverse polarity protection; PoE: IEEE 802.3bt, Type3, Class 5, 42.5 VDC to 57 VDC, 0.7 A to 0.5 A, 28 W With extra load\" means that an extra device is connected to and powered by the camera." |
| Material | Aluminum alloy body, PP sun shield, PC front panel |
| Dimension | 465.3 mm × 169.2 mm ×164.7 mm (18.3″ × 6.7 × 6.5″) |
| Package Dimension | 615 mm × 360 mm × 225 mm (24.2″ × 14.2" × 8.9″) |
| With Package Weight | Approx. 6000 g (13.2 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Anti- flicker, 5 streams and up to 5 custom streams, EPTZ, heartbeat, mirror, privacy masks, flash log, password reset via e-mail, pixel counter |
| Heater | Yes |
| Image Sensor | 1/1.7″ Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 4000 × 3000 |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.4, AGC ON); B/W: 0.002 Lux @ (F1.4, AGC ON) |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| Focal Length & FOV | 3.8 to 16 mm, horizontal FOV: 103.5° to 28.1°, vertical FOV: 77.3° to 21.1°, diagonal FOV: 129.3° to 35.0° 11 to 40 mm, horizontal FOV: 36.9° to 11.5°, vertical FOV: 27.1° to 8.6°, diagonal FOV: 47.5° to 14.4° |
| Lens Mount | CS mount |
| Iris Type | P-iris |
| Aperture | 3.8 to 16 mm: F1.4 11 to 40 mm: constant F1.4 throughout the zoom range |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | 3.8 to 16 mm: 80 m 11 to 40 mm: 120 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (4096 × 2160, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (4096 × 2160, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 50 Hz: 20 fps (4000 × 3000) 60 Hz: 20 fps (4000 × 3000) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Custom Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream/third stream/fourth stream/fifth stream/custom stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| SNR | ≥52 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS, Distortion Correction |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format |
| Video Output | 1 Vp-p Composite Output(75 Ω/CVBS) (For debugging only) |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Audio | -IHSY: 1 input (line in), 1 output (line out), 3.5 mm connector, 2 channels |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Power Output | 12 VDC, max. 100 mA (supported by all power supply types) |
| Fiber Optical | No |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, vibration detection, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 4 lines configurable Intrusion detection, up to 4 regions configurable Region entrance detection, up to 4 regions configurable Region exiting detection, up to 4 regions configurable Unattended baggage detection, up to 4 regions configurable Object removal detection, up to 4 regions configurable Scene change detection, audio exception detection, defocus detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, SFTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, alarm output, Email |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013), IK10 (IEC 62262:2002) |
| Anti-Corrosion Protection | With -Y: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Automotive and Railway | With -R: EN50121-4 |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/32 Kbps (PCM)/8 to 320 Kbps (MP3) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Multi-target-type Detection | Supports simultaneous detection of human body and face Gets 8 face features and 13 human body features |
| Face Capture | Detects up to 30 faces simultaneously; Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°; |
| Face Comparison | Up to 3 face libraries with up to 30000 faces each are configurable; Recognizes face identity via face modeling, grading and comparing to those in face library; Supports face library encryption. |
| People Counting | Supports counting, entering/exiting counting (track 30 targets simultaneously); Supports facial recognition; Supports 24-hour dynamic deduplication and face library deduplication (up to 3 face libraries with up to 30000 faces); Supports reporting alarms when detecting the face is the same as that in the face library. |
| Queue Management | Detects queuing-up people number, and waiting time of each person Generates reports to compare the efficiency of different queuing-ups and display the changing status of one queue Supports raw data export for further analysis |
| Hard Hat Detection | Detects up to 30 human targets simultaneously Supports up to 4 shield regions |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) Filtering out mistaken alarm caused by target types such as leaf, light, animal, and flag, etc. |
| Metadata | Metadata of intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal, face capture and queue management are supported. |