
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, ISUP |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP,UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| Smooth Streaming | Yes |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2 |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (256 GB) local storage, and NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Linkage Method | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, SFTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, alarm output, Email |
| Online Upgrade | Yes |
| Dual Backup | Yes |
| Firmware Version | V5.5.121 |
| Web Client Language | 33 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil),Ukrainian |
| General Function | Anti-flicker, 5 streams and up to 5 custom streams, EPTZ, heartbeat, mirror, privacy masks,flash log, password reset via e-mail, pixel counter |
| Software Reset | Yes |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F).Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 20%, three-core terminal block, reverse polarity protection; 24 VAC ± 20%, three-core terminal block, reverse polarity protection; PoE: 802.3at, Type 2, Class 4 |
| Power Consumption and Current | With extra load: 12 VDC, 1.16 A, max. 13.9 W; PoE (802.3at, 42.5 V to 57 V), 0.33 A to 0.25 A, class 4; Without extra load: 12 VDC, 0.98 A, max. 12.5 W; PoE (802.3at, 42.5 V to 57 V), 0.3 A to 0.22 A, class 4; with extra load\" means that an extra device is connected to and powered by the camera." |
| Power Interface | Three-core terminal block |
| Camera Material | Aluminum alloy body |
| Camera Dimension | Ø162 × 141.8 mm (Ø6.4″ × 5.6″) |
| Package Dimension | 251 × 215 × 189 mm (9.9" × 8.5" × 7.4") |
| Camera Weight | 1550 g (3.4 lb.) |
| With Package Weight | 2206 g (4.9 lb.) |
| Anti-IR reflection bubble | Yes |
| Image Sensor | 1/2″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.009 Lux @ (F1.2, AGC ON); B/W: 0.0009 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| P/N | P/N |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
| Power-off Memory | Yes |
| Focus | Auto, semi-auto, manual. |
| Lens Type & FOV | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 112.3° to 41.2°, vertical FOV 58° to 23.1°, diagonal FOV 137.3° to 47.3° 8 to 32 mm, horizontal FOV 41.8° to 14.9°, vertical FOV 22.9° to 8.5°, diagonal FOV 48.7° to 17° |
| Aperture | 2.8 to 12mm: F1.2 to F2.5 8 to 32 mm: F1.7 to F1.73 |
| Lens Mount | Integrated |
| Blue Glass Module | Blue glass module to reduce ghost phenomenon. |
| P-Iris | Yes |
| IR Range | 2.8 to 12 mm: 30 m 8 to 32 mm: 50 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (3840 × 2160, 3200 × 1800, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (3840 × 2160, 3200 × 1800, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Custom Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/ H.264 Sub-stream/Third stream/Fourth stream/Fifth stream/custom stream:H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main Stream supports |
| H.265+ | Main Stream supports |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Stream Type | Main stream/Sub-stream/third stream/fourth stream/fifth stream/custom stream |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 and H.264 support |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Smart IR | The IR LEDs on camera should support Smart IR function to automatically adjust power to avoid image overexposure. |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule, Triggered by Alarm In |
| Target Cropping | Yes |
| Distortion Correction Distortion | Yes |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS, Distortion Correction |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| SNR | ≥52dB |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 24 VDC, 1 A) |
| Audio | 1 input (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium; 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium, mono sound; 2 built-in microphones |
| RS-485 | 1 RS-485(half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Video Output | 1 Vp-p Composite Output(75 Ω/CVBS) (For debugging only) |
| On-board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 256 GB |
| Hardware Reset | Yes |
| Communication Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Power Output | 12 VDC, max. 100 mA (supported by all power supply types) |
| Heater | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, vibration detection, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 4 lines configurable Intrusion detection, up to 4 regions configurable Region entrance detection, up to 4 regions configurable Region exiting detection, up to 4 regions configurable Unattended baggage detection, up to 4 regions configurable Object removal detection, up to 4 regions configurable, Scene change detection, audio exception detection, defocus detection |
| Counting | Yes |
| Class | Class B |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP67 (IEC 60529-2013), IK10 (IEC 62262:2002) |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Other | With -Y: PVC free |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/32Kbps(PCM)/8-320Kbps(MP3) |
| Audio Type | mono sound |
| Hard Hat Detection | Detects up to 30 human targets simultaneously; Supports up to 4 shield regions |
| Premier Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) Filtering out mistaken alarm caused by target types such as leaf, light, animal, and flag, etc. |
| Queue Management | Detects queuing-up people number, and waiting time of each person Generates reports to compare the efficiency of different queuing-ups and display the changing status of one queue Supports raw data export for further analysis |
| Metadata | Metadata of intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal, and queue management are supported. |