
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Антикоррозионная защита | -Y: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Автомобильная и железнодорожная | EN50121-4 |
| Прочее | PVC FREE |
| Тип аудио | Монозвук |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2688 × 1520 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR,0 Lux with light |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | IR cut filter, Blue glass module (less ghost phenomenon) |
| DORI | Wide: 2.8 to 12 mm: D (Detect): 64.7 m, O (Observe): 25.7 m, R (Recognize): 12.9 m, I (Identify): 6.5 m 8 to 32 mm: D (Detect) : 150.3 m, O (Observe) : 59.7 m, R (Recognize) : 30.1 m, I (Identify) : 15 m Tele: 2.8 to 12 mm: D (Detect): 151.7 m, O (Observe): 60.2 m, R (Recognize): 30.3 m, I (Identify): 15.2 m 8 to 32 mm: D (Detect) : 400 m, O (Observe) : 158.7 m, R (Recognize) : 80 m, I (Identify) : 40 m The DORI values are calculated using pixel densities for different use cases as recommended by the EN 62676-4 standard. |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) Support combined event alarm triggering Dedicated large scale AI model for perimeter protection, reduce false alarms by 90% compared to conventional AI cameras VCA range: up to 80m(nighttime)/100m(daytime) *Result based on standard setup and test environment |
| Метаданные | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,video quality diagnosis,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, abnormal restart, HDD full, HDD error),vibration detection |
| Умное событие | scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| Питание | three-core terminal block, 12 VDC ± 20%, 1.8 A, max. 21.5 W, 24 VAC ± 20%, 1.47 A, max. 21 W, PoE: IEEE 802.3at, Type 2, Class 4, 42.5 V to 57 V, 0.55 A to 0.41 A, max. 23.1 W |
| Материал | Aluminum alloy body |
| Размеры | With -Y: Ø140 mm × 377.4 mm (Ø5.5" × 14.9"), Without -Y: Ø144.1 mm × 374.7 mm (Ø5.7" × 14.8") |
| Размеры упаковки | 425 mm × 190 mm × 180 mm (16.7" × 7.5" × 7.1") |
| Вес с упаковкой | Without -Y: Approx. 3364 g (7.42 lb.), -Y: Approx. 3406 g (7.5 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,anti-banding,one-key reset,mirror,password protection,flash log |
| Нагреватель | Да |
| Удаление запотевания | Да |
| Управление устройством | Supports adding alarm box (DS-FM2466) in the LAN to expand 6 additional input and 6 output alarm interfaces |
| Интегрированная панель разъёмов | -Y: No |
| Тип дополнительного освещения | ИК, Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 100 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 140 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Стабилизация изображения | EIS |
| Видеовыход | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Тревога | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| Встроенный микрофон | 2 built-in microphones |
| Аудио | 1 input (line in), 3.5 mm connector, three-contact, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, three-contact, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium, mono sound |
| Встроенный динамик | 1 built-in speaker,Max. power consumption: 1.5 W |
| RS-485 | -Y: 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | -Y: 12 VDC, max. 100 mA |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 106° to 41.8°, vertical FOV 55.4° to 23.6°, diagonal FOV 130° to 48.1° 8 to 32 mm, horizontal FOV 42.5° to 15.2°, vertical FOV 23.4° to 8.7°, diagonal FOV 49.7° to 17.3° |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Тип диафрагмы | P-ирис |
| Диафрагма | 2.8 to 12 mm: F1.47 to F2.5 8 to 32 mm: F1.6 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, SRTP, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ISAPI,SDK,ISUP,OTAP,ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M) |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | Monitoring mode: 50 Hz: up to 50 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1280 × 720), up to 100 fps (1920 × 1080) 60 Hz: up to 60 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1280 × 720), up to 120 fps (1920 × 1080) *High frame rate is supported under monitoring mode only. smart mode: 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Пятый поток | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |
| e-PTZ | Support Patrol and Auto Tracking settings |