
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032: 2015+A1:2020, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Тип аудио | Монозвук |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2688 × 1520 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0003 Lux @ (F1.0, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.0, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | IR cut filter, Blue glass module (less ghost phenomenon) |
| Регулировка угла | Pan: 0° to 355°,tilt: 0° to 75°,rotate: 0° to 355° |
| DORI | 2.8 mm: D: 61.5 m, O: 24.4 m, R: 12.73 m, I: 6.2 m 4 mm: D: 72.1 m, O: 28.6 m, R: 14.4 m, I: 7.2 m |
| Захват лица | Detects up to 60 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Подсчёт людей | Supports crossline people counting, Supports counting, displaying and exporting the people flow data of entering and exiting. (The data is stored in the flash.), The real-time people flow data is displayed on the screen. , Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°., Uploads face with background and closed-up face picture., Supports real-time uploading and uploading by statistic cycle |
| Управление очередью | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method, Supports 2 detection modes: regional people queuing-up, waiting time detection, Generates reports to compare the efficiency of different queuing-ups and display the changing status of one queue, Supports raw data export for further analysis, Supports real-time data uploading and scheduled data uploading, Regional people queuing-up: supports 4 alarm trigger conditions, including greater than threshold, less than threshold, equal to threshold, not equal to threshold, Waiting time detection: supports 1 alarm trigger condition, including greater than threshold |
| Тепловая карта | A graphic description of visits (by calculating amount of people or amount of dwell time) in a configured area., Two report types are available, space heat map and time heat map line chart. |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting, Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Метаданные | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection |
| Обнаружение на/вне дежурства | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method, Supports 2 detection modes: absence detection, on/off duty detection, Supports parameter settings: person on duty, absence duration |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,video quality diagnosis,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, abnormal restart, HDD full, HDD error),vibration detection |
| Умное событие | scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| Питание | 12 VDC ± 20%, 0.85A, max. 10.2 W, PoE: IEEE 802.3af, Type 1, Class 3, 36 V to 57 V, 0.3 A to 0.17 A, max. 10.2 W |
| Материал | Aluminum alloy body |
| Размеры | Ø97.6 mm × 121.5 mm (Ø3.85 × 4.79\")" |
| Размеры упаковки | 150 mm × 150 mm × 141 mm (6.0" × 6.0" × 5.6") |
| Вес с упаковкой | Approx. 805 g (1.78 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,anti-banding,one-key reset,mirror,password protection,flash log |
| Открытые ресурсы | Memory: 40 MB, Smart RAM: 350 MB, eMMC: 1 GB |
| Вычислительная мощность | 1.5 TOPS |
| Открытые возможности | HEOP 2.0 OpendevSDK |
| Структура глубокого обучения | Caffe,TensorFlow,PaddlePaddle,ONNX |
| Язык программирования | C++ |
| Тип дополнительного освещения | Hybrid (IR and White Light) |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 40 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога, Видеосигнал |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 140 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Defog |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Стабилизация изображения | EIS |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| Аудио | 1 input (line in). input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out). output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium, mono sound |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 100 mA |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 mm: horizontal FOV 111.0°, vertical FOV 57.6°, diagonal FOV 138.4° 4 mm: horizontal FOV 94.7°, vertical FOV 49.4°, diagonal FOV 112.6° |
| Тип диафрагмы | Fixed |
| Диафрагма | F1.0 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, SRTP, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4/IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Пятый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Кадрирование цели | Да |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |