
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Транспортная сертификация | IATA Dangerous Goods Regulations, Dangerous Goods List, International Maritime Dangerous Goods Code, Railway Dangerous Goods List |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | Middle lens: 1/1.8" Progressive Scan CMOS, left or right lens: 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Color: 0.001 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| Регулировка угла | Pan: 0° to 355°,tilt: 0° to 135° |
| DORI | 2.8 mm: D (Detect): 67.2 m, O (Observe): 26.7 m, R (Recognize): 13.4 m, I (Identify): 6.7 m 4 mm: D (Detect): 76.7 m, O (Observe): 30.4 m, R (Recognize): 15.3 m, I (Identify): 7.7 m |
| Анализ активности | People Falling Down Detection, Violent Motion Detection, Distance Exception Detection, Person Overstay Detection, People Number Exception Detection, Line Crossing Detection, Loitering Detection, People Running Detection, On-Duty Detection, Intrusion Detection |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,exception,alarm input and output,video quality diagnosis |
| Умное событие | scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Питание | 12 VDC ± 20%, 1 A, max. 13.5 W,two-core terminal block,reverse polarity protection, PoE: IEEE 802.3at, 42.5 V to 57 V, 0.40 A to 0.30 A, Class 4 |
| Материал | Metal |
| Размеры | 177.4 mm × 159.3 mm × 126.9 mm (6.98" × 6.27" × 5.0") |
| Размеры упаковки | 237 mm × 237 mm × 210 mm (9.33" × 9.33" × 8.27") |
| Вес с упаковкой | Approx. 2170 g (4.78 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Тип дополнительного освещения | Speckle light, for analytics only |
| Дальность дополнительного освещения | 2.8 mm: Up to 6.6 m, 4 mm: Up to 8.6 m |
| Supplement Light Number | 3 |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | Digital WDR |
| ОСШ | ≥ 50 dB |
| Улучшение изображения | BLC,3D DNR |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Встроенный микрофон | Yes, 2 built-in microphones |
| Встроенный динамик | Yes, 1 built-in speaker |
| Аудио | 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 100 mA |
| Индикатор | Да |
| Тип объектива | Fixed focal lens, 2.8 and 4 mm optional |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 mm, horizontal FOV 103°, vertical FOV 51.3°, diagonal FOV 126.1° 4 mm, horizontal FOV 84.2°, vertical FOV 44.4°, diagonal FOV 99.3° |
| Фокус | Нет |
| Тип диафрагмы | Fixed |
| Диафрагма | F1.6 |
| Глубина резкости | 2.8 mm: 2.1m to ∞ 4 mm: 1.5 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | 50 Hz: 12.5 fps (1920 × 1080) 60 Hz: 12.5 fps (1920 × 1080) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/ H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for main stream, sub-stream and third stream |
| Кадрирование цели | Да |