
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A11:2020+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013 |
| Антикоррозионная защита | -Y: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Прочее | PVC FREE |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | 2.8 to 12 mm: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with light; 8 to 32 mm: Color: 0.002 Lux @ (F1.7, AGC ON), 0 Lux with light |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | Blue glass module (less ghost phenomenon) |
| Обнаружение нескольких типов целей | Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, Gets 13 human body features, Gets 2 vehicle features |
| Захват лица | Detects up to 120 faces simultaneously, captures up to 40 face pictures per frame simultaneously and uploads up to 10 face pictures per second, Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Метаданные | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection,face capture,multi-target-type detection |
| Обнаружение дорожного движения и транспортных средств | Blocklist and allowlist: up to 10,000 records Support license plate recognition of motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, etc. (City Street mode is recommended.) License plate recognition rate ≥98% |
| Tunnel Event Detection | Fallen object detection, pedestrian detection, parking detection, congestion detection, construction detection |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,video quality diagnosis,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, abnormal restart, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| Питание | 12 VDC ± 20%, 1.55 A, max. 18.6 W,three-core terminal block, PoE: IEEE 802.3at, Type 2, Class 4, 42.5 V to 57 V, 0.53 A to 0.39 A, max. 22.5 W |
| Материал | Aluminum and plastic |
| Размеры | 337.3 mm × 193.2 mm × 261.5 mm (13.28" × 7.61" × 10.29") |
| Размеры упаковки | 350 mm × 270 mm × 355 mm (13.78" × 10.63" × 13.98") |
| Вес с упаковкой | Approx. 4780 g (10.54 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,anti-banding,one-key reset,mirror,password protection |
| Удаление запотевания | Да |
| Тип дополнительного освещения | ИК, Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | IR: 2.8 to 12 mm: Monitoring: 60 m; 8 to 32 mm: Monitoring: 100 m; White Light: 2.8 to 12 mm: Monitoring: 40 m; 8 to 32 mm: Monitoring: 60 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 140 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Стабилизация изображения | EIS |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Аудио | 1 input (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| Кнопка сброса | Да |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 100 mA |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 89.1° to 36.3°, vertical FOV 48.3° to 20.7°, diagonal FOV 106.1° to 41.9°; 8 to 32 mm, horizontal FOV 40.3° to 14.5°, vertical FOV 22.1° to 8.2°, diagonal FOV 46.9° to 16.5°; |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Тип диафрагмы | DC-ирис |
| Диафрагма | 2.8 to 12 mm: F1.47; 8 to 32 mm: F1.7 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, SRTP, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4/IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 50 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 60 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Пятый поток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Кадрирование цели | Да |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |