
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC: 47 CFR Part 15, Subpart B, CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Антикоррозионная защита | -Y model: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Автомобильная и железнодорожная | EN50121-4 |
| Прочее | PVC FREE |
| Тип аудио | Монозвук |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | Channel 1: 1/1.2" Progressive Scan CMOS, Channel 2: 1/1.8 Progressive Scan CMOS" |
| Макс. разрешение | Channel 1: 3840 × 2160, channel 2: 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Channel 1: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light, B/W: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR, Channel 2: Color: 0.0003 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with Light |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | IR cut filter, Blue glass module (less ghost phenomenon) |
| Регулировка угла | Pan: 0° to 355°,tilt: 0° to 90°,rotate: 0° to 360° |
| DORI | Channel 1: Wide: D:241.4 m, O: 95.8 m, R: 48.3 m, I: 24.1 m Tele: D: 620.7 m, O: 246.3 m, R:124.1 m, I: 62.1 m Channel 2: D:77 m, O: 30.5 m, R: 15.4 m, I: 7.7 m |
| Обнаружение нескольких типов целей | Channel 1, Detects up to 60 targets simultaneously, Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, Gets 13 human body features, Gets 2 vehicle features |
| Захват лица | Channel 1, Detects up to 120 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Сравнение лиц | Channel 1, Up to 10 face libraries. 30,000 faces for each library. 150,000 faces in total. , Recognizes face identity via face modeling, grading and comparing to those in face library, Supports face library encryption |
| Защита периметра | Channel 1, Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting, Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle), Channel 2, Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting, Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Обнаружение дорожного движения и транспортных средств | Channel 1, Blocklist and allowlist: up to 10,000 records Support license plate recognition of motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, etc. (City Street mode is recommended.) License plate recognition rate ≥98% |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,network disconnected,IP address conflict,illegal login,HDD full,HDD error,video quality diagnosis, vibration detection |
| Умное событие | Scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,white light flashing |
| Питание | Three-core terminal block, 12 VDC ± 20%, 1.90 A, max. 22.7 W, 24 VAC ± 20%, 1.39 A, max. 22.3 W, PoE: IEEE 802.3at, Type 2, Class 4, 42.5 V to 57 V, 0.59 A to 0.44 A, max. 24.7 W |
| Материал | Aluminum alloy body |
| Размеры | Ø140 mm × 410.1 mm (Ø5.5" × 16.1") |
| Размеры упаковки | 462 mm × 197 mm × 195 mm (18.2" × 7.76" × 7.68") |
| Вес с упаковкой | Approx. 3.38 kg (7.45 lb.) |
| Условия запуска и эксплуатации | With -H: -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing), Without -H: -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Общие функции | Heartbeat,one-key reset,mirror,password protection,flash log,anti-banding |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Нагреватель | Да |
| Удаление запотевания | Да |
| Условия хранения | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Тип дополнительного освещения | Hybrid (IR and White Light) |
| Дальность дополнительного освещения | Channel 1: up to 120 m, Channel 2: up to 30 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Channel 1: Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger, Video Trigger, Channel 2: Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 140 dB |
| Улучшение изображения | Channel 1: BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS, Channel 2: BLC, HLC, 3D DNR, Defog |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Видеовыход | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Аудио | 1 input (line in), 3.5 mm connector, three-contact, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, three-contact, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium, mono sound |
| Тревога | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 50 mA |
| Фокусное расстояние и поле зрения | Channel 1: 10 to 50 mm: horizontal FOV 36° to 13.1°, vertical FOV: 20.4° to 7.4°, diagonal FOV 41.8° to 14.9° Channel 2: 4 mm: horizontal FOV: 89°, vertical FOV: 45°, diagonal FOV: 107° |
| Фокус | Channel 1: Auto, semi-auto, manual |
| Тип диафрагмы | Channel 1: P-iris, Channel 2: Fixed |
| Диафрагма | Channel 1: Constant F1.6 throughout the zoom range, Channel 2: F1.0 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4/IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Основной поток | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Пятый поток | Channel 1: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |