
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON) |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| DORI | 6 mm: D (Detect): 116 m, O (Observe): 46 m, R (Recognize): 23 m, I (Identify): 11 m The DORI values are calculated using pixel densities for different use cases as recommended by the EN 62676-4 standard. |
| Object Thrown from Building Detection | Detects up to 48 targets simultaneously Configurable sensitivity, validity, and alarm priority for multi-scenario adaptation Supports up to 4 privacy masks Filters background interference (e.g., trees or leaves) with 1 shield region, preserving preview integrity Supports floor and unit parameter settings, alarm picture overlay, and alarm information for floor and unit |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,exception |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,trigger capture |
| Питание | 12 VDC ± 20%, 0.9 A, max. 10.8 W,reverse polarity protection,Ø5.5 mm coaxial power plug, PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 12.5 W |
| Материал | Metal and plastic |
| Размеры | 142.7 mm × 111.9 mm × 199.8 mm (5.62" × 4.41" × 7.87") |
| Размеры упаковки | 275 mm × 205 mm × 173 mm (10.83" × 8.07" × 6.81") |
| Вес с упаковкой | Approx. 990 g (2.18 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| ОСШ | ≥ 50 dB |
| Улучшение изображения | BLC,3D DNR |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Кнопка сброса | Да |
| Тип объектива | Fixed focal lens, 6 mm |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 6 mm, horizontal FOV 51°, vertical FOV 55.2°, diagonal FOV 73° |
| Тип диафрагмы | Fixed |
| Диафрагма | F1.0 |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (2560 × 2880) 60 Hz: 24 fps (2560 × 2880) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (640 × 720) 60 Hz: 24 fps (640 × 720) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for main stream, sub-stream and third stream |
| Кадрирование цели | Да |