
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013 |
| Антикоррозионная защита | -Y: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Прочее | PVC FREE |
| Тип аудио | Монозвук |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 48 Kbps (PCM)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | Channel 1: 1/1.8" Progressive Scan CMOS, Channel 2: 1/1.8 Progressive Scan CMOS" |
| Макс. разрешение | Channel 1: 2560 × 1440, Channel 2: 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Channel 1: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 2: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | Channel 1: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 2: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| Регулировка угла | Channel 1: Pan: -10° to 190°, tilt: -5° to 25°, Channel 2: Pan: -10° to 190°, tilt: -5° to 25° |
| DORI | Wide: D: 150.3 m, O: 59.7 m, R: 30.1 m, I: 15 m Tele: D: 635.9 m, O: 252.3 m, R: 127.2 m, I: 63.6 m |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Обнаружение нескольких типов целей | Detects up to 30 targets simultaneously,Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, Gets 13 human body features, Gets 2 vehicle features |
| Захват лица | Detects up to 120 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Сравнение лиц | Up to 10 face libraries. 30,000 faces for each library. 150,000 faces in total, Supports face library encryption, Only channel 1 supports |
| Управление очередью | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method Supports 2 detection modes: regional people queuing-up, waiting time detection Generates reports to compare the efficiency of different queuing-ups and display the changing status of one queue Supports raw data export for further analysis Supports real-time data uploading and scheduled data uploading Regional people queuing-up: supports 4 alarm trigger conditions, including greater than threshold, less than threshold, equal to threshold, not equal to threshold Waiting time detection: supports 1 alarm trigger condition, including greater than threshold |
| Тепловая карта | A graphic description of visits (by calculating amount of people or amount of dwell time) in a configured area., Two report types are available, space heat map and time heat map line chart. |
| Метаданные | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection,face capture,multi-target-type detection,road traffic |
| Обнаружение дорожного движения и транспортных средств | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 10,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 80 km/h Side installation: up to 60 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode |
| Региональный подсчёт людей | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method Supports 3 detection modes: people density detection, number of people exception detection, waiting time exception detection Supports parameter settings: alarm times per exception, alarm interval, first alarm delay Supports searching real-time number of people People density detection: supports scheduled uploading, number of people change uploading, congestion level uploading Number of people exception detection: supports 6 alarm trigger conditions, including greater than threshold A, less than threshold A, equal to threshold A, not equal to threshold A, greater than threshold A and less than threshold B, less than threshold A or greater than threshold B (threshold A should be less than threshold B) Waiting time exception detection: supports 3 alarm trigger conditions, including greater than threshold A, less than threshold A, greater than threshold A and less than threshold B (threshold A should be less than threshold B) |
| Обнаружение на/вне дежурства | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method Supports 2 detection modes: absence detection, on/off duty detection Supports parameter settings: person on duty, absence duration |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error, abnormal restart),alarm input and output,video quality diagnosis,vibration detection |
| Умное событие | Unattended baggage detection, object removal detection,scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning,white light flashing |
| Питание | 36 VDC ± 20%, 1.56 A, max. 56.12 W,two-core terminal block |
| Материал | Plastics and metal |
| Размеры | 382.3 mm × 193.6 mm × 201.5 mm (15.1" × 7.6" × 7.9") |
| Размеры упаковки | 490 mm × 280 mm × 343 mm (19.3" × 11" × 13.5") |
| Вес с упаковкой | Approx. 6760 g (14.9 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Нагреватель | Да |
| Стеклоочиститель | Да |
| Удаление запотевания | Да |
| Мигающий свет | Белый свет |
| Тип дополнительного освещения | IR,White Light,Hybrid (IR and White Light) |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 100 m |
| Supplement Light Number | 10 |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 150 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Встроенный микрофон | Yes, 2 built-in microphones |
| Встроенный динамик | Yes, 1 built-in speaker,Max. power consumption: 3 W, max. sound pressure level: 10 cm: 95 dB. |
| Аудио | 2 inputs (line in), 1 output (line out), 3.5 mm connector, 2 channels |
| Тревога | 3 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 100 mA |
| Тип объектива | Channel 1: Varifocal lens, 10 to 50 mm, Channel 2: Varifocal lens, 10 to 50 mm |
| Фокусное расстояние и поле зрения | Channel 1: 10 to 50 mm, horizontal FOV 39.2° to 8.8°, vertical FOV 21.9° to 5°, diagonal FOV 45.2° to 10.1° Channel 2: 10 to 50 mm, horizontal FOV 39.2° to 8.8°, vertical FOV 21.9° to 5°, diagonal FOV 45.2° to 10.1° |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Min. Focus Distance | 1.5 m |
| Тип диафрагмы | DC-ирис |
| Диафрагма | Channel 1: F1.6, Channel 2: F1.6 |
| Глубина резкости | Channel 1: 3.1 m to ∞ Channel 2: 3.1 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ISUP, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR),CVR,NVR, Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 13+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Диапазон движения (горизонт.) | Channel 1/Channel 2: Pan: -10° to 190° |
| Диапазон движения (вертикал.) | Channel 1/Channel 2: Tilt: -5° to 25° |
| Скорость панорамирования | Pan speed: configurable from 0.1° to 5°/s, preset speed: 2.5°/s |
| Скорость наклона | Tilt speed: configurable from 0.1° to 5°/s, preset speed 2.5°/s |
| Обнаружение спутникового позиционирования | GPS |
| Основной поток | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,High Profile,Main Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |