
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013 |
| Прочее | PVC FREE |
| Тип аудио | Монозвук |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 48 Kbps (PCM)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | Channel 1: 1/1.8" Progressive Scan CMOS, Channel 2: 1/1.8 Progressive Scan CMOS" |
| Макс. разрешение | Channel 1: 2688 × 1520, Channel 2: 2688 × 1520 |
| Мин. освещённость | Channel 1: Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 2: Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | Channel 1: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 2: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| Регулировка угла | Channel 1: pan: -10° to 190°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 350°, Channel 2: pan: -10° to 190°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 350° |
| DORI | 4 to 6 mm: Wide: D: 74.1 m, O: 29.4 m, R: 14.8m, I: 7.4 m Tele: D: 111.2 m, O: 44.1 m, R: 22.2 m, I: 11.1 m 6 to 9 mm: Wide: D: 93.3 m, O: 37.0 m, R: 28.0 m, I: 9.3 m Tele: D: 140.0 m, O: 55.6 m, R: 28.0 m, I: 14.0 m |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Обнаружение нескольких типов целей | Detects up to 30 targets simultaneously,Supports simultaneous detection and capture of human body and face, Gets 7 face features, Gets 13 human body features, Supports counting the number of line crossing targets by type, including human body |
| Захват лица | Detects up to 64 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Управление очередью | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method Supports 2 detection modes: regional people queuing-up, waiting time detection Generates reports to compare the efficiency of different queuing-ups and display the changing status of one queue Supports raw data export for further analysis Supports real-time data uploading and scheduled data uploading Regional people queuing-up: supports 4 alarm trigger conditions, including greater than threshold, less than threshold, equal to threshold, not equal to threshold Waiting time detection: supports 1 alarm trigger condition, including greater than threshold |
| Тепловая карта | A graphic description of visits (by calculating amount of people or amount of dwell time) in a configured area., Two report types are available, space heat map and time heat map line chart. |
| Метаданные | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection,face capture,multi-target-type detection,road traffic,only Channel 1 supports. |
| Обнаружение дорожного движения и транспортных средств | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 10,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 60 km/h Side installation: up to 60 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode |
| Региональный подсчёт людей | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method Supports 3 detection modes: people density detection, number of people exception detection, waiting time exception detection Supports parameter settings: alarm times per exception, alarm interval, first alarm delay Supports searching real-time number of people People density detection: supports scheduled uploading, number of people change uploading, congestion level uploading Number of people exception detection: supports 6 alarm trigger conditions, including greater than threshold A, less than threshold A, equal to threshold A, not equal to threshold A, greater than threshold A and less than threshold B, less than threshold A or greater than threshold B (threshold A should be less than threshold B) Waiting time exception detection: supports 3 alarm trigger conditions, including greater than threshold A, less than threshold A, greater than threshold A and less than threshold B (threshold A should be less than threshold B) |
| Обнаружение на/вне дежурства | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method Supports 2 detection modes: absence detection, on/off duty detection Supports parameter settings: person on duty, absence duration |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error, abnormal restart),video quality diagnosis |
| Умное событие | Unattended baggage detection, object removal detection,scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| Питание | 12 VDC ± 20%, 1.27 A, max. 18.2 W,two-core terminal block, PoE: IEEE 802.3at, Class 4 |
| Материал | Plastics |
| Размеры | 280.9 mm × 132.3 mm × 120.9 mm (11.1" × 5.2" × 4.8") |
| Размеры упаковки | 316 mm × 156 mm × 170 mm (12.44" × 6.14" × 6.69") |
| Вес с упаковкой | Approx. 1810 g (3.99 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Мигающий свет | Белый свет |
| Тип дополнительного освещения | Hybrid (IR and White Light) |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 30 m |
| Supplement Light Number | 4 |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Встроенный микрофон | Yes, 2 built-in microphones |
| Встроенный динамик | Yes, 1 built-in speaker,Max. power consumption: 2 W, max. sound pressure level: 10 cm: 90 dB. |
| Аудио | 1 input (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 100 mA |
| Тип объектива | 4 to 6 mm: Channel 1: Varifocal lens, 4 to 6 mm, Channel 2: Varifocal lens, 4 to 6 mm 6 to 9 mm: Channel 1: Varifocal lens, 6 to 9 mm, Channel 2: Varifocal lens, 6 to 9 mm |
| Фокусное расстояние и поле зрения | Channel 1: 4 to 6 mm, horizontal FOV 87.6° to 55.2°, vertical FOV 46° to 30.1°, diagonal FOV 103.5° to 64.2° 6 to 9 mm, horizontal FOV 60° to 41°, vertical FOV 34.8° to 23.4°, diagonal FOV 67.8° to 46.8° Channel 2: 4 to 6 mm, horizontal FOV 87.6° to 55.2°, vertical FOV 46° to 30.1°, diagonal FOV 103.5° to 64.2° 6 to 9 mm, horizontal FOV 60° to 41°, vertical FOV 34.8° to 23.4°, diagonal FOV 67.8° to 46.8° |
| Min. Focus Distance | 4 to 6 mm: 3.0 m 6 to 9 mm: 5.2 m |
| Тип диафрагмы | Fixed |
| Диафрагма | Channel 1: F1.6, Channel 2: F1.6 |
| Глубина резкости | 4 to 6 mm: Channel 1: 3.0 m to ∞ Channel 2: 3.0 m to ∞ 6 to 9 mm: Channel 1: 5.2 m to ∞ Channel 2: 5.2 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ISUP, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR),CVR,NVR, Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 13+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | Channel 1 & Channel 2: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 256 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,High Profile,Main Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |