
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013 |
| Антикоррозионная защита | -Y: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Прочее | PVC FREE |
| Тип аудио | Монозвук |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 48 Kbps (PCM)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | Channel 1: 1/1.2" Progressive Scan CMOS, Channel 2: 1/1.8 Progressive Scan CMOS, Channel 3: 1/1.2 Progressive Scan CMOS, Channel 4: 1/1.8 Progressive Scan CMOS" |
| Макс. разрешение | Channel 1: 3840 × 2160, Channel 2: 2560 × 1440, Channel 3: 3840 × 2160, Channel 4: 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Channel 1: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 2: Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 3: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 4: Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | Channel 1: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 2: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 3: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 4: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| Регулировка угла | Channel 1: Pan: -10° to 190°, tilt: -5° to 25°, Channel 2: Pan: 0° to 180°, tilt: -5° to 25°, Channel 3: Pan: -10° to 190°, tilt: -5° to 25°, Channel 4: Pan: 0° to 180°, tilt: -5° to 25° |
| DORI | Fixed lens: D: 72.1 m, O: 28.6 m, R: 14.4 m, I: 7.2 m Varifocal lens: Wide: D: 150.3 m, O: 59.7 m, R: 30.1 m, I: 15 m Tele: D: 662.1 m, O: 262.7 m, R: 132.4 m, I: 66.2 m |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Обнаружение нескольких типов целей | Detects up to 30 targets simultaneously,Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, Gets 13 human body features, Gets 2 vehicle features |
| Захват лица | Detects up to 120 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Сравнение лиц | Up to 10 face libraries. 30,000 faces for each library. 150,000 faces in total, Supports face library encryption, Only channel 1/3 supports |
| Метаданные | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection,face capture,multi-target-type detection |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error, abnormal restart),alarm input and output,video quality diagnosis,vibration detection |
| Умное событие | Unattended baggage detection, object removal detection,scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning,white light flashing |
| Питание | 36 VDC ± 20%, 1.56 A, max. 56.12 W,two-core terminal block |
| Материал | Plastics and metal |
| Размеры | 385.2 mm × 193.6 mm × 262.5 mm (15.2" × 7.6" × 10.3") |
| Размеры упаковки | 490 mm × 280 mm × 343 mm (19.3" × 11" × 13.5") |
| Вес с упаковкой | Approx. 8835 g (19.5 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Нагреватель | Да |
| Стеклоочиститель | Да |
| Удаление запотевания | Да |
| Мигающий свет | Белый свет |
| Тип дополнительного освещения | IR,White Light,Hybrid (IR and White Light) |
| Дальность дополнительного освещения | Channel 1/3: up to 100 m Channel 2/4: up to 30 m |
| Supplement Light Number | 10 |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 140 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Встроенный микрофон | Yes, 2 built-in microphones |
| Встроенный динамик | Yes, 1 built-in speaker,Max. power consumption: 3 W, max. sound pressure level: 10 cm: 95 dB. |
| Аудио | 2 inputs (line in), 1 output (line out), 3.5 mm connector, 2 channels |
| Тревога | 3 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Выходная мощность | 12 VDC, max. 100 mA |
| Тип объектива | Channel 1: Varifocal lens, 10 to 50 mm, Channel 2: Fixed focal lens, 4 mm, Channel 3: Varifocal lens, 10 to 50 mm, Channel 4: Fixed focal lens, 4 mm |
| Фокусное расстояние и поле зрения | Channel 1: 10 to 50 mm, horizontal FOV 36.1° to 13.1°, vertical FOV 20.3° to 7.3°, diagonal FOV 41.8° to 14.9° Channel 2: 4 mm, horizontal FOV 85.2°, vertical FOV 45.2°, diagonal FOV 101.7° Channel 3: 10 to 50 mm, horizontal FOV 36.1° to 13.1°, vertical FOV 20.3° to 7.3°, diagonal FOV 41.8° to 14.9° Channel 4: 4 mm, horizontal FOV 85.2°, vertical FOV 45.2°, diagonal FOV 101.7° |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Min. Focus Distance | Channel 1/3: 1.5 m Channel 2/4: 3 m |
| Тип диафрагмы | DC-ирис |
| Диафрагма | Channel 1: F1.6, Channel 2: F1.0, Channel 3: F1.6, Channel 4: F1.0 |
| Глубина резкости | Channel 1: 3.1 m to ∞ Channel 2: 3.1 m to ∞ Channel 3: 3.1 m to ∞ Channel 4: 3.1 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ISUP, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR),CVR,NVR, Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 13+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Диапазон движения (горизонт.) | Channel 1/Channel 3: Pan: -10° to 190° Channel 2/Channel 4: Pan: 0° to 180° |
| Диапазон движения (вертикал.) | Channel 1/Channel 3: Tilt: -5° to 25° Channel 2/Channel 4: Tilt: -5° to 25° |
| Скорость панорамирования | Pan speed: configurable from 0.1° to 5°/s, preset speed: 2.5°/s |
| Скорость наклона | Tilt speed: configurable from 0.1° to 5°/s, preset speed 2.5°/s |
| Обнаружение спутникового позиционирования | GPS |
| Основной поток | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Третий поток | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Четвёртый поток | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Пятый поток | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | Channel1/3: 32 Kbps to 16 Mbps, Channel2/4: 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,High Profile,Main Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Кадрирование цели | Да |