
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); |
| Safety | CB (IEC 62368-1:2014+A11); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Anti-Corrosion Protection | No |
| Protection | IP67 Standard, Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection, ±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line, IEC61000-4-5, IK10 |
| Audio Compression | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2) |
| Audio Sampling Rate | MP2L2: 16kHz, 32kHz, 48kHzAAC-LC: 16kHz, 32kHz, 48kHzPCM: 8kHz, 16kHz, 32kHz, 48kHzMP3: 8kHz, 16KHz, 32KHz, 48KHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/1.2" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0.0001 Lux @ (F1.6, AGC ON), 0 Lux with light |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 60x optical, 16x digital |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Multi-Target-Type Detection | Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, 13 human body features and 3 vehicle features,Supports counting the number of line crossing targets by type, including human body, non-motor vehicle, motor vehicle |
| Face Comparison | Up to 10 face libraries. 30000 faces for each library. 80000 faces in total, Recognizes face identity via face modeling, grading and comparing to those in face library, Supports face library encryption |
| Road Traffic and Vehicle Detection | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 10,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 120 km/h Side installation: up to 80 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),alarm input and output,vandal-proof alam,audio exception detection,unattended baggage detection, object removal detection |
| Smart Event | loitering detection,people gathering detection,fast moving detection,parking detection,unattended baggage detection,object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,trigger alarm output,send email,notify surveillance center,trigger recording |
| Vandal-proof Alarm | No |
| Heater | Yes |
| Wiper | Yes. Rain-sensing auto control |
| De-icing | No |
| Demist | Yes |
| General Function | Mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Power | 36 VDC± 25%, max. 60 W (Max. 50 W, including max. 12 W for light and max. 8 W for heater) PoE 802.3bt, type3, class6, max. 60W (Max. 50 W, including max. 12 W for light and max. 8 W for heater) |
| Operating Condition | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F), Humidity: ≤ 95% |
| Dimension | Ø 267.4 mm × 431.1 mm (Ø 10.53" × 16.97") |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Supplement Light Type | Laser |
| Supplement Light Range | Laser Distance: up to 500 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, night, auto, scheduled-switch |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 150 dB |
| Defog | Optical defog |
| Image Stabilization | Yes. OIS. |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Privacy Mask | Up to 24 masks, polygon region, mosaic mask, mask color configurable |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Reset | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC, up to 1 TB |
| Alarm | 7 inputs, 2 outputs |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Video Output | 1.0V[p-p]/75Ω, PAL, NTSC, BNC connector |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) Support combined event alarm triggering Perimeter Protection Dedicated large scale AI model for perimeter protection, reduce false alarms by 90% compared to conventional AI cameras (Wide) VCA range: up to 70 m(nighttime)/100 m(daytime) (Tele) VCA range: up to 400 m Result based on standard setup and test environment |
| Scenario-Aware Object Detection | This function is based on the large model technology combined with image classification detection. It can automatically detect and identify scene categories in the detection area, including road, intersection, toll station, petrol station, open-air square, vehicle entrance and exit, and person entrance and exit, etc. The PTZ camera will rotate 360° to capture and label the scenes.For automatically recognize the scene information of captured image.- Real-time detection mode: the PTZ camera completes the full-scene capture, detection, and recognition output within 10 minutes in 360°.- Scheduled detection mode: the scheduled time can be set, and pictures can be collected every day or week. The collected pictures will be stored in eMMC, and the detection results will be output at 2 AM by default.The detection results and labels can be uploaded as alarms, and the alarm should include the camera IP address, port No., channel No., capture time, upload time, picture, PTZ coordinates, label ID, label name, and OCR information, as well as the coordinates of each OCR. |
| Focus | Auto, semi-auto, manual, rapid focus |
| Focal Length | 6.0 mm to 360 mm, 60× Optical |
| Zoom Speed | Approx. 1 s (optical, wide-tele) |
| FOV | Horizontal field of view: 61.1° to 2.1° (wide-tele), Vertical field of view: 35.9° to 1.2° (wide-tele), Diagonal field of view: 68.5° to 2.4° (wide-tele) |
| Aperture | Max. F1.6 |
| Smart Tracking | Manual tracking, auto-tracking 3.0 |
| Object Tracking | Support person arming. When the device detects the armed face or human body in the monitoring scene, it triggers alarms, and tracks and captures the target. During the tracking, the target location and other related information are uploaded.Support vehicle arming. When the device detects the armed vehicles in the monitoring scene, it triggers alarms, and tracks and captures the target. During the tracking, the target location and other related information are uploaded. |
| Smooth Streaming | Yes |
| Security | Password protection,complicated password,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),watermark,IP address filter,basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS,control timeout settings,security audit log,TLS 1.3,host authentication (MAC address),TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP |
| API | ISUP, ISAPI, Hikvision SDK, Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),OTAP |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Web Browser | Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Movement Range (Pan) | 360°,Smart Pan-Tilt Correction |
| Movement Range (Tilt) | -20° to 90° (auto flip),Smart Pan-Tilt Correction |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 280°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 250°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Gyroscope | Yes |
| Satellite Positioning | No |
| Compass | No |
| Main Stream | 50 Hz:100 fps(1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) 60 Hz:120 fps(1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) *High frame rate is supported under monitoring mode only. |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | No |