
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); |
| Safety | CB (IEC 62368-1:2014+A11); CE-LVD (EN 62368-1:2014+A11:2017), |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X |
| Protection | IP67 Standard, Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection, ±6kV Line to Gnd, ±3kV Line to Line, IEC61000-4-5, IK10 |
| Audio Compression | G.711/MP3/MP2L2/G.722.1/G.726/AAC-LC/PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/8~320 Kbps(MP3)/32~192 Kbps(MP2L2)/16 Kbps(G.722.1)/16 Kbps(G.726)/16~64 Kbps(AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | MP2L2: 16kHz, 32kHz, 48kHzAAC-LC: 16kHz, 32kHz, 48kHzPCM: 8kHz, 16kHz, 32kHz, 48kHzMP3: 8kHz, 16KHz, 32KHz, 48KHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | Two sensors, 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.0004 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0.0001 Lux @ (F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/30s~1/30000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 35x optical, 16x digital |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Intelligent Transportation System | Traffic Violation Evidence Collection: illegal parking, reverse driving, over lane line detection, continuous lane change, motor vehicle on non-motor vehicle lane, U-turn, slalom driving, illegal lane change, and queue jumping. Traffic Data Collection: Traffic Flow. Road incident detection: (1) Road incident detection for highways and elevated roads: fallen object detection, pedestrian detection, congestion detection, roadblock detection, construction detection, traffic accident detection, fog detection, smoke detection, and fire detection; (2) Road incident detection for urban roads: congestion detection, roadblock detection, construction detection, traffic accident detection, fog detection, smoke detection, and fire detection Supports general highway incident detection:supports pothole detection, crack detection, and alligator cracking detection |
| Basic Event | alarm input and output,Motion detection,exception(HDD full,HDD error,network disconnected,IP address conflict,illegal login,abnormal restart), video tampering alarm |
| Linkage | audible warning,trigger alarm output,trigger recording,notify surveillance center,send email,Upload to FTP/NAS/memory card |
| Vandal-proof Alarm | No |
| Heater | Yes |
| Wiper | Yes |
| De-icing | No |
| Demist | Yes |
| General Function | IP address filter,mirror,password reset via email,third stream |
| Power | 36 VDC± 25%, max. 90 W (Max. 50 W, including max. 15 W for IR and max. 6 W for heater) PoE 802.3bt, type4, class7, max. 75W (Max. 50 W, including max. 15 W for IR and max. 6 W for heater) |
| Operating Condition | Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F), Humidity: ≤ 95% |
| Dimension | Ø267 mm × 431 mm (Ø10.5" × 16.9") |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Supplement Light Type | Hybrid |
| Supplement Light Range | up to 300 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Schedule,Night,Day,Auto |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 150 dB WDR |
| Defog | Digital Defog |
| Image Stabilization | Yes. Built-in gyroscope to improve EIS performance. |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Privacy Mask | Up to 24 masks, polygon region, mosaic mask, mask color configurable |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Reset | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC, up to 1 TB |
| Alarm | 7 inputs, 2 outputs |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Video Output | 1.0V[p-p]/75Ω, PAL, NTSC, BNC connector |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Focus | Auto/manual/semi - auto |
| Focal Length | 5.9mm to 206.5 mm, 35× Optical |
| Zoom Speed | Approx. 4.3 s |
| FOV | Horizontal field of view: 60.2° to 2.24°(wide-tele), vertical field of view: 36° to 1.26°(wide-tele), diagonal field of view: 68° to 2.56°(wide-tele) |
| Aperture | Max. F1.6 |
| Smooth Streaming | Yes |
| Security | Password protection,complicated password,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),watermark,IP address filter,basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS,control timeout settings,security audit log,TLS 1.3,host authentication (MAC address),TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocols | UDP,IPv6,IPv4,ICMP,TCP/IP,DNS,DHCP,IGMP,RTP,RTSP,NTP,QoS,HTTP,802.1X,SSL/TLS,HTTPS,DDNS,FTP,SNMP,WebSockets,RTCP,WebSocket,SFTP,PPPoE,SMTP,UPnP |
| API | ISAPI,EZVIZ,Open Network Video Interface,ISUP,OTAP,SDK |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | HikCentral, iVMS-4200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Movement Range (Pan) | 360°,Smart Pan-Tilt Correction |
| Movement Range (Tilt) | -20° to 90° (auto flip),Smart Pan-Tilt Correction |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 280°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 250°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Gyroscope | Yes |
| Satellite Positioning | No |
| Compass | No |
| Main Stream | 50 Hz:50 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440), 100 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720); 60 Hz:60 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440), 120 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) *High frame rate is supported under monitoring mode only. |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps~16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | No |