
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC (EN 50130-4:2011+A1:2014, EN 55032:2015+A11:2020+A1:2020, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021) |
| Safety | CB (IEC 62368-1: 2014 + A11), CE-LVD (EN 62368-1:2014 + A11:2017) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP54 (IEC 60529-2013) |
| Audio Compression | PCM/MP2L2/G.722.1/AAC-LC/G.726/G.711/MP3 |
| Audio Bit Rate | 8~48 Kbps(PCM)/32~192 Kbps(MP2L2)/16 Kbps(G.722.1)/16~64 Kbps(AAC-LC)/16 Kbps(G.726)/64 Kbps(G.711ulaw/G.711alaw)/8~320 Kbps(MP3) |
| Audio Sampling Rate | 48kHz/32kHz/16kHz/8kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0.001 Lux @ (F1.6, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 25 × optical, 16 × digital |
| Slow Shutter | Yes |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),alarm input and output,audio exception detection |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,audible warning,smart tracking,and PTZ actions (such as preset, patrol scan, pattern scan) |
| Power | 12 VDC ± 25%, max. 18 W,PoE (802.3at) |
| Dimension | Ceiling mounting: Ø 165 mm × 179.5 mm (Ø 6.5" × 7.1"),In-ceiling Mounting: Ø 165 mm × 168 mm (Ø 6.5" ×6.61") |
| Material | ADC 12, PC+ABS, PC/PMMA |
| Operating Condition | -10 °C to 50 °C (-10 °F to 122 °F). Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | >52 dB |
| Defog | Digital defog |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | 24 programmable polygon privacy masks, mask color or mosaic configurable |
| Regional Focus | Yes |
| Regional Exposure | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB,Built-in eMMC storage, up to 128 GB |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Alarm | 1 alarm input, 1 alarm output |
| Reset | Yes |
| Focal Length | 6.5 to 162.5 mm |
| FOV | Horizontal field of view: 58.5° to 3.7°, vertical field of view: 35° to 2.1°, diagonal field of view: 65.3° to 4.2° |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Aperture | Max. F1.6 |
| Zoom Speed | Approx. 4.8 s |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour,WebSocket,WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users; 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2, host authentication (MAC address) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Client | iVMS-4200, HikCentral Pro, Hik-Connect |
| Web Browser | IE11, Chrome57+, Firefox52+, Safari11+ |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | 0° to 90° |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 160°/s; preset speed: 160°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0° to 120°/s, preset speed 120°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Preset Freezing | Yes |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Power-off Memory | Yes |
| Main Stream | 50 Hz:25 fps(3840 × 2160,2560 × 1440,1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) 60 Hz:30 fps(3840 × 2160,2560 × 1440,1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz:25 fps(1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720,704 × 576,640 × 480,352 × 288) 60 Hz:30 fps(1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720,704 × 576,640 × 480,352 × 288) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |