
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013 + A1: 2019, EN 50130-4: 2011 + A1: 2014),RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015),IC VoC (ICES-003: Issue 6, 2019),KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | CB (IEC 62368-1: 2014 + A11),CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017),BIS (IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005),LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP67 (IEC 60529-2013),IK10 (IEC 62262:2002) |
| Audio Compression | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2) |
| Audio Sampling Rate | MP2L2: 16kHz, 32kHz, 48kHz,AAC-LC: 16kHz, 32kHz, 48kHz,PCM: 8kHz, 16kHz, 32kHz, 48kHz,MP3: 8kHz, 16KHz, 32KHz, 48KHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.003 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0.001 Lux @ (F1.6, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 32x optical, 16x digital |
| Max. Resolution | 3200 × 1800 |
| Perimeter Protection | Line crossing detection, region entrance detection, intrusion detection, region exiting detection |
| Multi-Target-Type Detection | Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),alarm input and output,vandal-proof alam,audio exception detection,unattended baggage detection, object removal detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,and PTZ actions (such as preset, patrol scan, pattern scan) |
| Vandal-proof Alarm | No |
| Heater | Yes |
| Wiper | No |
| De-icing | No |
| Demist | Yes |
| General Function | Mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Power | 36 VDC± 25%, max. 60 W (Max. 45 W, including max. 7 W for IR and max. 8 W for heater) PoE 802.3bt, type3, class5, max. 45W (Max. 45 W, including max. 7 W for IR and max. 8 W for heater) |
| Operating Condition | -40 °C to 70 °C (-40 °F to 158 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Dimension | Ø 218.4 mm × 324.2 mm (Ø 8.6" × 12.76") |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | IR distance: up to 250 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Day/Night Switch | Day, night, auto, scheduled-switch |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Defog | Digital defog |
| Image Stabilization | Yes. Built-in gyroscope to improve EIS performance. |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Privacy Mask | Up to 24 masks, polygon region, mosaic mask, mask color configurable |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Reset | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support MicroSD/MicroSDHC/MicroSDXC, up to 256 GB |
| Alarm | 7 inputs, 2 outputs |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| Video Output | No |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Focus | Auto, semi-auto, manual, rapid focus |
| Focal Length | 4.8 to 154 mm |
| Zoom Speed | Approx. 5 s |
| FOV | Horizontal field of view: 60.76° to 2.3°, vertical field of view: 35.92° to 1.36°, diagonal field of view: 68.42° to 2.74° |
| Aperture | Max. F1.6 |
| Smart Tracking | Manual tracking, auto-tracking |
| Smooth Streaming | Yes |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, UDP, IGMP, ICMP, Bonjour |
| API | ISUP, ISAPI, Hikvision SDK, Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),OTAP |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security | Password protection,complicated password,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5),watermark,IP address filter,basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS,control timeout settings,security audit log,TLS 1.3,host authentication (MAC address) |
| Client | HikCentral, iVMS-4200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE11, Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | -20° to 90°,auto flip |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 300°/s, preset speed: 400°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 200°/s, preset speed 300°/s |
| Proportional Pan | Yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |
| Gyroscope | Yes |
| Satellite Positioning | No |
| Compass | No |
| Main Stream | 50 Hz:50 fps(2560 × 1440 1920 × 1080) 25 fps(3200 × 1800,2688 × 1520 , 2560 × 1440,1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720) 60 Hz:60 fps (2560 × 1440 1920 × 1080) 30 fps(3200 × 1800,2688 × 1520 , 2560 × 1440,1280 × 960,1280 × 720) *High frame rate is supported under monitoring mode only. |
| Sub-Stream | 50 Hz:25 fps(704 × 576,640 × 480,352 × 288) 60 Hz:30 fps(704 × 480,640 × 480,352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz:25 fps(1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720,704 × 576,640 × 480,352 × 288) 60 Hz:30 fps(1920 × 1080,1280 × 960,1280 × 720,704 × 480,640 × 480,352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | No |
| SIM | No |