
Hikvision
0,00 ₼
| RS-485 | 1 group |
| Rising to Limit | 1 group |
| Falling to Limit | 1 group |
| Open | 1 group |
| Close | 1 group |
| Stop | 1 group |
| IR/Vehicle Detector/Radar | 1 group |
| Traffic Signal Light | 1 group, external power supply required, max. 220 VAC supported |
| RF | CE-RED EN 300220-1 V3.1.1 EN 300220-2 V3.1.1 EN 301489-1 V2.2.3 EN 301489-3 V2.1.1 EN IEC 62311: 2020 |
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015/A11: 2020 + A1: 2020, EN IEC 61000-3-2: 2019/A1: 2021, EN 61000-3-3: 2013 + A1: 2019/A2: 2021, EN 50130-4: 2011 + A1: 2014 |
| Security | CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 CB: IEC 62368-1: 2014 IEC 62368-1: 2018 |
| Environment | ROHS |
| Protection | IP54, IK09 |
| Duty Cycle | 100% |
| Rising Speed | 3m octagonal and 3m anti-collusion round: 2s, 4m octagonal and 4m anti-collusion round: 3s, 6m octagonal: 5s |
| Falling Speed | 3m octagonal and 3m anti-collusion round: 2s, 4m octagonal and 4m anti-collusion round: 3s, 6m octagonal: 5s |
| Boom Pole Direction | DS-TMG420, DS-TMG420/B, DS-TMG420/A/B: right by default, direction switchable DS-TMG420-L/B, DS-TMG420-L/A/B: Left DS-TMG420-R/B, DS-TMG420-R/A/B: Right |
| Motor Type | DC brushless motor |
| Matched Boom Pole Type | Cylinder boom pole: 1 to 4 m, anti-collision Octagonal boom pole: 1 to 6 m Octagonal telescopic boom pole: 4 to 6 m Boom pole ≥ 5 m: with spindle rod |
| Boom Pole Falling Delay | 10 s by default (configurable), min. 2 s (every 2 s followed a gap) |
| Number of Cycles | 5,000,000 |
| Consumption | DS-TMG420, DS-TMG420-L, DS-TMG420-R: Max. 125 W DS-TMG420/B, DS-TMG420-L/B, DS-TMG420-R/B: Max. 139 W DS-TMG420/A/B, DS-TMG420-L/A/B, DS-TMG420-R/A/B: Max. 155 W |
| Temperature and Humidity | Temperature: -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F),Humidity: ≤ 90% |
| Rising Boom Pole for Poweroff | Optional, not supported by default |
| Working Voltage | 220 VAC |
| Barrier Housing Material | SGCC |
| Barrier Housing Thickness | 1.5 mm |
| Barrier Housing Door Thickness | 1.2 mm |
| Barrier Housing Color | Iron gray |
| Barrier Housing Door Color | Orange red |
| Boom Pole Installation Height | 885 mm |
| Body Indicators | DS-TMG420, DS-TMG420-L, DS-TMG420-R: no body indicator DS-TMG420/B, DS-TMG420-L/B, DS-TMG420-R/B, DS-TMG420/A/B, DS-TMG420-L/A/B, DS-TMG420-R/A/B: with body indicator. Green: arrow indicator. Red: prohibition indicator |
| Boom Pole Color | White background with red bar |
| Boom Pole Weight | 2 m octagonal boom pole: 2.5 ± 0.3 kg (5.51 ± 0.66 lb.) 3 m octagonal boom pole: 2.8 ± 0.3 kg (6.17 ± 0.66 lb.) 4 m octagonal boom pole: 3.45 ± 0.3 kg (7.60 ± 0.66 lb.) 5 m octagonal boom pole: 5.9 ± 0.3 kg (13.00 ± 0.66 lb.) 6 m octagonal boom pole: 6.8 ± 0.3 kg (15.21 ± 0.66 lb.) 3 m boom pole with LED strip light: 3.4 ± 0.3 kg (7.50 ± 0.66 lb.) 4 m boom pole with LED strip light: 4.4 ± 0.3 kg (9.70 ± 0.66 lb.) 4 m octagonal telescopic boom pole: 4.42 ± 0.3 kg (9.74 ± 0.66 lb.) 5 m octagonal telescopic boom pole: 4.85 ± 0.3 kg (10.69 ± 0.66 lb.) 6 m octagonal telescopic boom pole: 5.65 ± 0.3 kg (12.46 ± 0.66 lb.) 2 m anti-collision round boom pole: 2.5 ± 0.3 kg (5.51 ± 0.66 lb.) 3 m anti-collision round boom pole: 3.5 ± 0.3 kg (7.71 ± 0.66 lb.) 4 m anti-collision round boom pole: 4.5 ± 0.3 kg (9.92 ± 0.66 lb.) |
| Boom Pole Dimensions (with Package) | 2 m octagonal boom pole: 115 × 60 × 2020 mm (4.53 × 2.36 × 79.53 inch) 3 m octagonal boom pole: 115 × 60 × 3020 mm (4.53 × 2.36 × 118.90 inch) 4 m octagonal boom pole: 115 × 60 × 4020 mm (4.53 × 2.36 × 158.27 inch) 5 m octagonal boom pole: 140 × 65 × 5030 mm (5.51 × 2.56 × 198.03 inch) 6 m octagonal boom pole: 140 × 65 × 6030 mm (5.51 × 2.56 × 237.40 inch) 3 m boom pole with LED strip light: 100 × 60 × 3035 mm (3.94 × 2.36 × 120.07 inch) 4 m boom pole with LED strip light: 100 × 60 × 4035 mm (3.94 × 2.36 × 159.45 inch) 4 m octagonal telescopic boom pole: 120 × 51 × 3100 mm (4.72 × 2.01 × 122.05 inch) 5 m octagonal telescopic boom pole: 120 × 51 × 3500 mm (4.72 × 2.01 × 137.80 inch) 6 m octagonal telescopic boom pole: 120 × 51 × 4005 mm (4.72 × 2.01 × 157.68 inch) 2 m anti-collision round boom pole: 90 × 90 × 2030 mm (3.54 × 3.54 × 79.92 inch) 3 m anti-collision round boom pole: 90 × 90 × 3030 mm (3.54 × 3.54 × 119.29 inch) 4 m anti-collision round boom pole: 90 × 90 × 4030 mm (3.54 × 3.54 × 158.66 inch) |
| Boom Pole Weight (with Package) | 2 m octagonal boom pole: 2.37 ± 0.3 kg (5.22 ± 0.66 lb.) 3 m octagonal boom pole: 3.11 ± 0.3 kg (6.86 ± 0.66 lb.) 4 m octagonal boom pole: 3.965 ± 0.3 kg (8.74 ± 0.66 lb.) 5 m octagonal boom pole: 7.01 ± 0.3 kg (15.45 ± 0.66 lb.) 6 m octagonal boom pole: 8.245 ± 0.3 kg (18.18 ± 0.66 lb.) 3 m boom pole with LED strip light: 4.0 ± 0.3 kg (8.82 ± 0.66 lb.) 4 m boom pole with LED strip light: 5.2 ± 0.3 kg (11.46 ± 0.66 lb.) 4 m octagonal telescopic boom pole: 5.11 ± 0.3 kg (11.27 ± 0.66 lb.) 5 m octagonal telescopic boom pole: 6.23 ± 0.3 kg (13.73 ± 0.66 lb.) 6 m octagonal telescopic boom pole: 7.25 ± 0.3 kg (15.98 ± 0.66 lb.) 2 m anti-collision round boom pole: 2.7 ± 0.3 kg (5.95 ± 0.66 lb.) 3 m anti-collision round boom pole: 4.3 ± 0.3 kg (9.48 ± 0.66 lb.) 4 m anti-collision round boom pole: 5.8 ± 0.3 kg (12.79 ± 0.66 lb.) |
| Color of Boom Pole with LED Strip Light | DS-TMG420, DS-TMG420-L, DS-TMG420-R, DS-TMG420/B, DS-TMG420-L/B, DS-TMG420-R/B: no boom pole with LED strip light DS-TMG420/A/B, DS-TMG420-L/A/B, DS-TMG420-R/A/B: with boom pole with LED strip light, green indicator for boom pole opening status Boom pole other status: red indicator Photometric parameters: Red: luminous flux 39.44 lm, light effect 17.86 lm/W Green: luminous flux 107.56 lm, light effect 45.65 lm/W Working life (lighting time): 5800 h |
| Boom Pole Dimensions | 2 m octagonal boom pole: 98 × 45 × 2000 mm (3.86 × 1.77 × 78.74 inch) 3 m octagonal boom pole: 98 × 45 × 3000 mm (3.86 × 1.77 × 118.11 inch) 4 m octagonal boom pole: 98 × 45 × 4000 mm (3.86 × 1.77 × 157.48 inch) 5 m octagonal boom pole: 119 × 55 × 5000 mm (4.69 × 2.17 × 196.85 inch) 6 m octagonal boom pole: 119 × 55 × 6000 mm (4.69 × 2.17 × 236.22 inch) 3 m boom pole with LED strip light: 95 × 49 × 3013 mm (3.74 × 1.93 × 118.62 inch) 4 m boom pole with LED strip light: 95 × 49 × 4013 mm (3.74 × 1.93 × 157.99 inch) 4 m octagonal telescopic boom pole: 110 × 44 × 2970 mm (4.33 × 1.73 × 116.93 inch) 5 m octagonal telescopic boom pole: 110 × 44 × 3470 mm (4.33 × 1.73 × 136.61 inch) 6 m octagonal telescopic boom pole: 110 × 44 × 6000 mm (4.33 × 1.73 × 236.22 inch) 2 m anti-collision round boom pole: 80 × 80 × 2000 mm (3.15 × 3.15 × 78.74 inch) 3 m anti-collision round boom pole: 80 × 80 × 3000 mm (3.15 × 3.15 × 118.11 inch) 4 m anti-collision round boom pole: 80 × 80 × 4000 mm (3.15 × 3.15 × 157.48 inch) |
| Boom Pole Material | AL6061 |
| Barrier Housing Dimensions (L × W × H) | 1060 × 370 × 262 mm (41.73 × 14.57 × 10.31 inch) |
| Body Weight | 43 ± 3 kg (94.8 ± 6.61 lb.) |
| Body Dimensions (with Package, Without Boom Pole) (L × W × H) | 1266 × 504 × 626 mm (49.84 × 19.84 × 24.65 inch) |
| Body Weight (with Package, Without Boom Pole) | 47 ± 3 kg (103.61 ± 6.61 lb.) |